Webnoviny - Svet

Obyčajní ľudia stále fungujú bez straníckej centrály

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 26. augusta (WEBNOVINY) – Hnutie Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Igora Matoviča nezostáva nič dlžné svojej nonkonformnej povesti a aj päť mesiacov po voľbách ako jediné parlamentné zoskupenie funguje bez tradičnej straníckej centrály.

„Prečo by sme mali platiť zo štátnych peňazí stranícku centrálu a tváriť sa, že sme veľké hnutie, keď máme od štátu k dispozícii poslanecké kancelárie. V parlamente máme 16 kancelárií a tri miestnosti pre fungovanie poslaneckého klubu. Nemáme stranícku centrálu a nehanbíme sa za to. Takto nám je dobre a radšej tie peniaze ušetríme,“ uviedol pre agentúru SITA Matovič. Potrebu zaobstarať si centrálu necíti predseda hnutia ani do budúcna. Pripúšťa to iba v prípade, že by sa s kolegami nevedeli „pomestiť“ do súčasných priestorov.

„Ak by sme sa vydali cestou budovania politickej strany a klasických straníckych štruktúr, asi by sme k tomu boli donútení. Ale my sa na politickú stranu nehráme a dúfam, že sa ani nikdy hrať nebudeme,“ konštatoval na margo zaobstarania si straníckej centrály Matovič.

Najviac strán sídli v bratislavskom Ružinove, vlastné, respektíve dlhodobo prenajaté priestory tam majú vládny Smer-SD i opozičné KDH, SDKÚ-DS a SaS. V Ružinove sa nachádza aj centrála mimoparlamentného ĽS-HZDS. Most-Híd má ústredie v bratislavskom Starom Meste.

Matovič zároveň stále zastáva názor, že politické strany, ktoré pôsobili v parlamente aj v minulom volebnom období, by mali vrátiť príspevok za hlasy získané vo voľbách, keďže ho pre skrátenie volebného obdobia dostali opakovane v priebehu dvoch rokov namiesto tradičných štyroch rokov.

OĽaNO zatiaľ z peňazí štátu pre strany minulo niekoľko tisíc eur.

„Usporiadali sme dve akcie. Na Bratislavskom hrade sme chceli premietať film Eštébak a zorganizovať tam koncert, bohužiaľ poveternostné vplyvy boli proti nám, prišla búrka, museli sme to prerušiť,“ vysvetlil Matovič. Druhú akciu robilo hnutie pri príležitosti výročia Rómskeho holokaustu. Niekoľko sto eur zaplatili za koncert kapely z Bystrian, ktorá vystúpila v bratislavskej Eurovei.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM