Webnoviny - Svet

Obžalovaná sa SMS-kou pýtala, či musí prísť na súd

WEBNOVINY.SK

PEZINOK 10. apríla (WEBNOVINY) – V kauze údajne pozemkovej mafie musel Špecializovaný trestný súd hneď v úvode pojednávania vylúčiť prípad obžalovanej Zuzany H. na samostatné konanie.

Jej obhajca si dnes ráno našiel v mobile SMS správu, ktorú posielala v sobotu a pýtala sa, či musí na súd prísť.

Keď jej dnes advokát na pokyn sudcu zavolal, telefón zdvihla iná žena, ktorá povedala, že obžalovaná tam nie je. Sudca potom požiadal o súčinnosť policajtov z miesta bydliska obžalovanej.

Na lavici obžalovaných tak zostáva zvyšných šesť obžalovaných okolo Radoslava Z.

Prokurátor ho spolu s Gabrielou J., Stanislavom W., Ivanom Š., Teréziou Ny., Vlastimilom B. a z konania vylúčenou Zuzanou H. žaluje, že ako organizovaná skupina sa dopustili obzvlášť závažného zločinu podvodu a zločinu falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky.

Nehnuteľnosti v hodnote 15 a pol milióna eur

Obžalovaní podľa prokuratúry koncom roka 2007 po vzájomnej dohode vytypovali nehnuteľnosti v Bratislave v katastri Devínskej Novej Vsi s rozlohou približne 284-tisíc metrov štvorcových, ktoré mali hodnotu asi 15 a pol milióna eur.

Údajne ich podvodom najprv previedli z pôvodných vlastníkov na fiktívnych, teda biele kone. Pomocou falošných dokladov pred notármi a na katastri predstierali, že sú vlastníkmi predávanej nehnuteľnosti alebo reálnymi kupcami.

Potom pozemky previedli na im spriaznené osoby, ktoré v konečnom dôsledku vystupovali ako bezúhonní úspešní podnikatelia. Skupina údajne mala z pozemkov obrovské zisky.

Kúpne ceny nikdy neplatili

Podľa žalobcu nikdy neplatili kúpne ceny deklarované v kúpno-predajných zmluvách, resp. spriaznené osoby zaplatili len symbolické sumy. V prípade dokázania viny pred súdom hrozí obvineným trest od 10 do 15 rokov väzenia podľa ich podielu na spáchaní trestnej činnosti.

Z prípadu bol vylúčený na samostatné konanie Jozef D. a následne voči nemu trestné stíhanie prerušili, pretože podľa prokuratúry sa významnou mierou podieľal na objasnení a usvedčení páchateľov v inej trestnej veci súvisiacej s pozemkovou mafiou. Jozef D. je obžalovaný v kauze bytovej mafie, ktorá sa prejednáva na bratislavskom súde.

Aj v tejto kauze sú rovnako obžalovaní Radoslav Z., Gabriela J., Stanislav W. a Terézia Ny., ktorí taktiež tvoria časť páchateľov, čo sa približne od roku 2005 zameriavali na rozsiahle podvodné získanie rôznych nehnuteľností v okolí Bratislavy. Jozef D. údajne v utajení v minulosti pracoval pre políciu.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM