Webnoviny - Svet

Ocenenie SAV pre kardiológov

WEBNOVINY.SK

Slovenská akadémia vied SITA/wikimedia.org BRATISLAVA 7. júna (SITA) Dvaja zahraniční vedci si dnes odniesli ocenenia od Slovenskej akadémie vied (SAV). Český fyziológ František Kolář z Ústavu fyziológie Akadémie vied Českej republiky dostal Čestnú plaketu SAV a kanadský kardiológ Grant N. Pierce z University of Manitoba vo Winnipegu zase Čestnú plaketu Jána Jessénia. Informovala o tom vedúca tlačového odboru SAV Soňa Koželová.

František Kolář získal ocenenie za dlhoročnú úspešnú spoluprácu a jeho významný prínos pre fyziologické vedy a experimentálnu a teoretickú kardiológiu. Je popredným českým fyziológom, ktorý významne prispieva k rozvoju a dobrým vzťahom medzi českou a slovenskou akadémiou v oblasti kardiovaskulárneho výskumu a riaditeľom na oddelení vývojovej kardiológie ústavu fyziológie. Počas celej svojej odbornej kariéry sa zaoberá ischémiou a reperfúziou myokardu, kardioprotekciou a antiarytmickými mechanizmami pri chronickej hypoxii a ontogenetickými aspektami srdcovej funkcie a ischemickej tolerancie. V zahraničí absolvoval niekoľko dlhodobých pobytov, najmä vo Winnipegu na Oddelení kardiovaskulárnych vied St. Boniface Research Center, ďalej na University of Ottawa, na Katolíckej univerzite v Louvain a v Glasgowe na University Strathclyde. Doteraz vydal v medzinárodných rewievovaných časopisoch vyše 126 publikácií.

Grant N. Pierce dostal plaketu za zásluhy o rozvoj experimentálnej a molekulárnej kardiológie a za spoluprácu s pracoviskami SAV v oblasti kardiovaskulárnych vied. Je svetovo uznávaným srdcovým fyziológom a patofyziológom, ktorý významne prispel k rozvoju srdcovocievneho výskumu aj na pracoviskách SAV. Absolvoval ročný pobyt v USA ako hosťujúci vedecký pracovník na Department of Biochemistry and Molecular Biology, Louisiana State University Medical Center v New Orleanse. Pierce sa v čase svojej odbornej kariéry venoval hlavne výskumu v kardiovaskulárnej oblasti. Prevažná časť z jeho viac ako 200 vedeckých publikácií sa venuje problematikám ischemickej choroby srdca a najmä diabetickému srdcu. V týchto oblastiach doniesli Pierceove pionierske štúdie viaceré rozhodujúce objavy.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM