Správy

Ocenili 21 príslušníkov polície: Pomohli zachrániť ľudské životy

Z rúk prezidenta Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska (ZNOMPS) Jána Andrejka si v utorok v Tatranskej Štrbe prevzalo ocenenie za záchranu ľudského života 21 policajtov.

Ilustračný obrázok k článku Ocenili 21 príslušníkov polície: Pomohli zachrániť ľudské životy
5
Galéria
Zdroj: TASR

Dve ženy a 19 mužov v tomto roku počas výkonu svojej služby i mimo nej pomohli minimálne 13 ľuďom a v jednom prípade zabránili úniku ozbrojeného zlodeja.

„Medzi ocenenými v Bratislavskom kraji je Peter Pavlík z Petržalky, ktorý poskytol prvú pomoc zranenému 14-ročnému cyklistovi na dunajskej hrádzi v Čunove. Okrem neho sme ocenili aj Máriu Vadingerovú a Jána Osvalda z Dúbravky, ktorí spoločne pomohli dvom dobodaným bezdomovcom na Agátovej ulici v Bratislave a zároveň zadržali muža, ktorý ich napadol,“ priblížil Andrejko. Za Bratislavský kraj ešte získal ocenenie Roman Rak z Malaciek, ktorý v lete zachránil dvoch ľudí. Najprv bezvládnej žene na ulici pichol adrenalínovú injekciu a o tri týždne neskôr podal prvú pomoc aj mužovi s infarktom.

„V Trnavskom kraji sme ocenili jednak Jozefa Kozáčika s Laczom Eugenom z Trnavy, ktorí spoločne pomohli žene pokúšajúcej sa o samovraždu, ale aj Milana Drinku z Piešťan za podobný čin,“ doplnil Andrejko. Z Obecnej polície v Maduniciach získal ocenenie Štefan Kessla, ktorý poskytol prvú pomoc podchladenému mladému mužovi. Z Mestskej polície (MsP) v Trenčíne ocenili za pomoc bezvládnej žene sediacej v aute trojicu policajtov, Rastislava Herca, Mariána Jankoviča a Michala Staňa.

„V Nitrianskom kraji získali ocenenie za záchranu ľudského života dvaja policajti z Komárna. Ján Šudák a Dávid Petrík vytiahli z vody muža, ktorý tam skočil po rodinnej hádke,“ dodal prezident združenia. Z MsP v Trebišove je ďalší ocenený policajt, Igor Zbojovský oživil ženu, ktorá sa skokom do rybníka pokúsila o samovraždu.

Okrem nich v Štrbe ocenili aj Zdenka Abraháma a Pavla Slavkova, policajtov z Banskej Bystrice. Tí pomohli ťažko zranenej žene, ktorú v jej byte prepadol zlodej. ZNOMPS zároveň ocenilo prácu troch košických policajtov, konkrétne Ildikó Bačkovú, Martina Gurčíka a Ladislava Hamzu.

Poslednými dvoma policajnými príslušníkmi, ktorí si prevzali ocenenie z rúk prezidenta ZNOMPS, boli Marián Varhaňovský a Dušan Kuciaň z Kremnice. „Týmto dvom mužom sa podarilo zadržať páchateľa bankovej lúpeže, ktorý ich ohrozoval zbraňou. Svojím rýchlym, rozvážnym, ale zároveň odborným zákrokom zabránili možným následkom pri ohrození života a zdravia občanov,“ uzatvára Andrejko.

Ocenili 21 príslušníkov polície: Pomohli zachrániť ľudské životy
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM