Webnoviny - Svet

Ochranári pomôžu žabám bezpečne prejsť cez cestu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 16. marca (WEBNOVINY) – Miniopterus je základná organizácia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, ktorá bola založená v roku 1993. Medzi jej hlavné aktivity patrí akcia Pomoc ropuchám pri jarných migráciách na Železnej studienke v Bratislave, výskum, monitoring a ochrana netopierov na území západného Slovenska a environmentálna výchova. Mimovládna organizácia nesie meno stredne veľkého jaskynného netopiera, ktorý je naším jediným tropickým druhom netopiera. U nás patrí medzi veľmi vzácne druhy.

Záujemcovia nájdu viac informácií:

  • na http://www.miniopterus.sk/index.php?… alebo
  • na telefónnom čísle 0903956445.V sobotu 17. marca sa v Bratislave na Železnej studienke uskutoční 27. ročník akcie s názvom Pomoc ropuchám pri jarných migráciách, celá akcia sa začne stavbou zábran.

Pre agentúru SITA to uviedol Roman Lehotský z mimovládnej organizácie Miniopterus. Hlavným cieľom akcie je záchrana ropuchy obyčajnej a čiastočne aj skokana hnedého, ktoré každoročne na cestách usmrcujú autá.

„Zraz účastníkov bude v sobotu 17. marca o 8:30 pod Červeným mostom, môžu si priniesť vlastné motyky a sekery, v obmedzenom množstve však poskytnú náradie aj organizátori,“ informoval Lehotský.

„Úsek od Červeného mosta po otočku autobusu MHD pri Ústave kardiovaskulárnych chorôb bude od 19. marca do 19. apríla, počas celého obdobia migrácií žiab, prejazdný len pre mestskú hromadnú dopravu a vozidlá s povolením,“ agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva životného prostredia Beatrice Hudáková. Dopravnú uzávierku podľa nej na žiadosť Správy chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty povolilo hlavné mesto SR.

K najväčšiemu úhynu žiab podľa Lehotského dochádza práve v období jarnej migrácie, keď sa presúvajú z lesov do rybníkov, aby tam nakládli vajíčka. Ak pri tom musia prejsť cez cestu, často ich zabíjajú autá. „Žaby totiž ostávajú verné svojmu "rodnému“ rybníku po celý život," uviedol. Tento problém rieši mimovládna organizácia Miniopterus spolu so Štátnou ochranou prírody – Správou Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty na Železnej studienke.

Obrazom: Každoročné migrovanie ropúch sprevádzajú ochranári

Akcia pozostáva z troch častí. Prvou bude podľa Romana Lehotského výstavba fóliových zábran, ktoré sa stavajú na miestach najmasovejšej migrácie žiab, druhou ich prenos cez cestu a treťou odstránenie zábran, keď ropuchy nakladú vajíčka a opúšťajú rybníky. „Žaby zachytené za zábranami, ale aj tie, ktoré boli nájdené živé na ceste, sa prenášajú vo vedrách cez cestu do najbližšieho rybníka, pričom o počte prenesených zachránených žiab, ale aj tých usmrtených vedieme presnú evidenciu,“ informoval.

Podobné akcie sa konajú aj na iných miestach Slovenska. Organizácia žiada záujemcov o druhú etapu, ktorou je prenos žiab, aby sa vopred telefonicky alebo e-mailom nahlásili, nech nepríde k ohrozeniu žiab neorganizovaným zásahom.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM