Webnoviny - Svet

Ochrankár balil ženy, zbil manžela a dostal pokutu

WEBNOVINY.SK

BANSKÁ BYSTRICA 3. júla (WEBNOVINY) – Peňažný trest 500 eur za ublíženie na zdraví a výtržníctvo potvrdil dnes odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 39-ročného Ľubomíra Loha z Bratislavy, príslušníka Úradu na ochranu ústavných činiteľov.

Nadporučík v januári 2009 na Námestí SNP v Banskej Bystrici po verbálnom konflikte udrel do tváre 43-ročného muža a zlomil mu sánku.

Tým spáchal prečin ublíženia na zdraví a výtržníctva. Incident sa stal 3. januára 2009 okolo 23:00. Dva manželské páry prechádzali okolo Cechovej reštaurácie. Oproti nim šiel s kamarátmi Ľubomír Loh, ktorý rozpažil ruky a pozýval ženy, aby šli s nimi.

Nato sa poškodený Peter J. otočil a upozornil Loha, že sú to ich manželky a aby im nebránil v pohybe. Po slovnej výmene Loh udrel Petra J. do tváre. Napadnutý privolal mestských a neskôr i štátnych policajtov.

Po bitke si dal pár pohárikov

Na utíšenie bolesti potom vypil niekoľko pohárikov alkoholu a do nemocnice na vyšetrenie šiel až na druhý deň. Vtedy sa zistilo, že má zlomeninu vzostupného ramena sánky. Následne podal trestné oznámenie.

Okresný súd v Banskej Bystrici najprv vo veci rozhodol trestným rozkazom. Obžalovaný podal voči nemu odpor a súd musel vytýčiť hlavné pojednávanie.

Vzhľadom na rozpornosť dôkazov sudca nadporučíka Loha spod obžaloby oslobodil. Prokurátor sa však odvolal a krajský súd mu vyhovel. Odvolací senát stanovil prvostupňovému súdu doplniť dokazovanie a zároveň vyslovil právny názor, že poškodený nemal fyzický konflikt s nikým, iba s obžalovaným a preto s jeho oslobodením nemožno súhlasiť.

Odškodné viac ako tisíc eur

Okresný súd na novom hlavnom pojednávaní uznal Ľubomíra Loha za vinného z prečinu ublíženia na zdraví v súbehu s prečinom výtržníctva.

Uložil mu peňažný trest päťsto eur a zaviazal ho zaplatiť Petrovi J. odškodné viac ako tisíc eur. Napadnutého muža s jeho ďalším nárokom na náhradu škody odkázal na občianske súdne konanie.

Proti verdiktu prvostupňového súdu sa nadporučík odvolal s tvrdením, že nikomu neublížil. Petra J. od seba iba odstrčil a ten mohol prísť ku zraneniu aj neskôr a iným spôsobom, pretože na lekárskom vyšetrení bol až na druhý deň.

Krajský súd Ľubomírovi Lohovi nevyhovel a prvostupňový verdikt potvrdil. Predseda senátu povedal, že okresný súd rozhodol správne a tvrdenie Loha, že Petra iba odstrčil, nie je reálne. Rozhodnutie odvolacieho senátu je právoplatné.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM