Webnoviny - Svet

Od januára za financovanie terorizmu aj väzenie

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 16. decembra (WEBNOVINY) – Financovanie terorizmu bude u nás trestné. Prezident Ivan Gašparovič podpísal novelu Trestného zákona, ktorú predložilo ministerstvo spravodlivosti a ktorá bude platiť od januára. Norma určí, že za financovanie teroristických aktivít bude hroziť väzenie na 20 až 25 rokov alebo doživotie.

Cudzincovi, ktorého Slovensko zo svojho územia administratívne vyhostí, to bude musieť rezort vnútra na základe jeho žiadosti písomne vysvetliť v jazyku, o ktorom sa predpokladá, že mu rozumie. Vyplýva to z návrhu novely zákona o pobyte cudzincov, ktorú podpísal parlament a bude platiť od polovice januára, okrem ustanovení, ktoré sa viažu na vízový kódex. Tie budú účinné od 5. apríla 2010. Novela dopĺňa aj nové skutočnosti, ktoré bude polícia brať do úvahy pri rozhodovaní o administratívnom vyhostení, napríklad zdravotný stav cudzinca. V rozhodnutí o administratívnom vyhostení bude musieť určiť aj konkrétnu krajinu, do ktorej cudzinca vyhostíme. Zákaz vstupu na územie Slovenskej republiky môže trvať až päť rokov. V prípade zaistenia cudzinca, čo je možné na maximálne šesť mesiacov, bude mať polícia možnosť predĺžiť túto lehotu o jeden rok. Zmeny sa udejú aj pri udeľovaní prechodného pobytu. Zamestnávateľom pribudne povinnosť oznamovať polícii skončenie pracovnoprávneho vzťahu s cudzincom. Pre kontrolu ľudí prilietajúcich alebo odlietajúcich mimo schengenský priestor by mali pribudnúť povinnosti prevádzkovateľom letísk.

V spotrebiteľských zmluvách by sa od budúcoročného marca nemali objavovať neprijateľné podmienky. Prezident tiež podpísal novelu Občianskeho zákonníka, ktorej cieľom je posilniť ochranu spotrebiteľa. Podľa novely firma po prehratom súdnom spore nebude môcť ani v iných prípadoch používať neprijateľnú podmienku, ktorá bola predmetom konania. V súčasnej praxi je totiž bežné, že v zmluvách sa vyskytujú napríklad až 90-percentné úroky a firmy aj po právoplatnom rozhodnutí súdu o neprijateľnosti zmluvnej podmienky ju aj ďalej používajú.

Univerzita veterinárskeho lekárstva v Košiciach sa bude od 15. januára 2010 volať Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Zmenu názvu takisto podpísal prezident. Prví farmaceuti budú promovať v roku 2011. Škola získala oprávnenie udeľovať magisterské tituly v študijnom odbore farmácia pred štyrmi rokmi. Do akademického roka 2006/2007 bolo možné študovať farmáciu len na Univerzite Komenského v Bratislave.

Prezident podpísal aj ďalší návrh z ministerstva školstva. Cieľom zákona o celoživotnom vzdelávaní je posilnenie statusu tohto vzdelávania tým, že umožní akreditáciu jeho programov. Rezort novelou rozšíri možnosti ďalšieho vzdelávania a rekvalifikácie strednej a staršej generácie, ktorá sa uplatňuje na trhu práce problematickejšie ako ich mladší kolegovia.

Prezident podpísal aj zákon o informačných systémoch verejnej správy, ktorý rozšíri povinnosti správcu a prevádzkovateľov týchto systémov, ako aj upraví vymedzenie povinných subjektov v tejto oblasti.

Prezident podpísal aj zákon o správe daní, novelu zákona o kolektívnom vyjednávaní a o doplnkovom dôchodkovom sporení, zákon o rodičovskom príspevku, novelu zákona o sociálnom poistení a novelu zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov aj Zákonníka práce.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM