Ilustračný obrázok k článku Od nedele viaceré vlaky nepôjdu. Niekde trvalo rušia železničnú dopravu
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Od nedele viaceré vlaky nepôjdu. Niekde trvalo rušia železničnú dopravu

Železničná spoločnosť Slovensko redukuje dopravu od 7. marca 2021 na pokyn ministerstva dopravy.

Cestovanie
Cestovanie

Od nedele viaceré vlaky nepôjdu. Niekde trvalo rušia železničnú dopravu

Železničná spoločnosť Slovensko redukuje dopravu od 7. marca 2021 na pokyn ministerstva dopravy.

Ilustračný obrázok k článku Od nedele viaceré vlaky nepôjdu. Niekde trvalo rušia železničnú dopravu
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) z dôvodu pretrvávajúcej pandémie ochorenia COVID-19, zákazu vychádzania a zníženého dopytu po vlakovej doprave pristupuje na základe pokynov Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR od 7. marca k optimalizácii ponuky vlakovej dopravy, teda od 1. zmeny grafikonu vlakovej dopravy (GVD). Z 34,4 miliónov vlakokilometrov plánovaných pre rok 2021 ubudne 917.000. Informoval o tom hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Osem vlakov trvalo zrušia

Spresnil, že dočasne sa obmedzí doprava v okolí Bratislavy, kde aj po redukcii ostane v prímestskej doprave v okolí jednohodinový takt vlakov, ktorý je počas dopravnej špičky zahustený na 30-minútový interval medzi vlakmi.

To podľa neho znamená dostatočnú a kvalitnú ponuku dopravy vzhľadom na znížený dopyt. Na traťovom úseku Bánovce nad Ondavou – Veľké Kapušany príde k trvalému zastaveniu železničnej dopravy z dôvodu dlhodobého nezáujmu verejnosti (8 vlakov).

Uviedol, že zníženie rozsahu (redukcia) dopravných výkonov je výsledkom dohody medzi ZSSK a MDV SR. Cieľom je podľa Kováča optimalizovať vlakovú ponuku a výdavky na verejnú dopravu tak, aby bol vplyv redukcie pre verejnosť vzhľadom na znížený dopyt minimálny.

Zabezpečenie plynulej, kvalitnej a spoľahlivej verejnej dopravy do zamestnania či škôl je podľa hovorcu vlakmi ZSSK naďalej plnohodnotne realizované.

Redukcia výkonov je podľa Kováča na viacerých linkách a úsekoch medzištátnej dopravy platná už aj v súčasnosti. Na ďalších linkách je definovaná redukcia dočasná, pričom vyplýva zo súčasnej dostatočnej ponuky a výrazne zníženého dopytu po službách verejnej dopravy.

Do septembra

Upozornil, že termín obnovenia dopravy konkrétnych vlakov je orientačne stanovený do 1. septembra, respektíve 5. septembra 2021 (vybrané vlaky do konca GVD), keď by mohlo dôjsť k utlmeniu situácie v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 a následne opätovnému nárastu dopytu po železničnej doprave. V rámci medzištátnej dopravy je podľa neho dôležitým krokom pre obnovenie dopravy rokovanie so zahraničnými partnermi.

Kováč podčiarkol, že vplyvom návrhu redukcie dopravných výkonov v železničnej doprave nepríde na žiadnom z traťových úsekov k narušeniu základnej dopravnej obslužnosti.

„Ako železničiara ma absolútne neteší akékoľvek znižovanie výkonov či rušenie spojení. Verím však, že sa po koronakríze železničná doprava dokáže vrátiť späť do svojich koľají a bude ešte silnejšia,“ dodal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

Vnútroštátna doprava

Na linke Žilina – Bratislava dochádza k zrušeniu 6 vlakov:

  • RR 701 POVAŽAN (Bratislava hl. st. 05:13 – Žilina 07:46),
  • RR 703 POVAŽAN (Bratislava hl. st. 07:13 – Žilina 09:37),
  • RR 708 POVAŽAN (Žilina 08:14 – Bratislava hl. st. 10:47),
  • RR 710 POVAŽAN (Žilina 10:23 – Bratislava hl. st. 12:47),
  • RR 17715 POVAŽAN (Bratislava hl. st. 19:21 – Žilina 21:49),
  • RR 17720 POVAŽAN (Žilina 20:37 – Bratislava hl. st. 22:59) budú zrušené.

Na linke Prievidza – Bratislava dochádza k zrušeniu 1 vlaku: • REX 17728 (Prievidza 18:34 – Bratislava hl. st. 21:29) nebude vedený od 7. III. do 5. IX. 2021.

Na linke Banská Bystrica – Bratislava dochádza k zrušeniu 1 vlaku: • RR 17842 URPÍN (Banská Bystrica 17:12 – Bratislava hl. st. 21:03) bude zrušený.

Na linke Zvolen – Košice dochádza k zrušeniu 1 vlaku: • RR 17935 GEMERAN (Zvolen 17:13 – Košice 20:37) bude zrušený.

Celý prehľad zmien nájdete TU.

Zdroj: TASR
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie