Webnoviny - Svet

Od novembra obvinili viac ako 2300 opitých vodičov

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) – Od začiatku novembra 2011, keď vstúpila do platnosti novela zákona o cestnej premávke, obvinila polícia 2343 vodičov, ktorí sadli za volant s viac ako jedným promile alkoholu.

Do konca marca zaevidovali 616 nehôd, v ktorých figuroval vodič pod vplyvom alkoholu. Tieto nehody si vyžiadali štyri obete.

Podľa riaditeľa odboru dopravnej polície Prezídia PZ Milana Hamara štatistické prehľady potvrdili postupné znižovanie dopravných nehôd, pri ktorých bol zistený alkohol, prijatou novelou zákona sa podarilo lepšie ochrániť životy a zdravie účastníkov cestnej premávky, čo bolo jej cieľom.

Minulý rok v novembri obvinili policajti 403 vodičov, v decembri 498, v januári počet stúpol na 564, vo februári poklesol na 403. V marci policajti odhalili 475 šoférov, ktorí mali viac ako jedno promile, prípadne odmietli dychovú skúšku či vyšetrenie, obvinili ich.

Najviac opitých vodičov jazdilo v Bratislave

Od novembra najviac obvinených šoférov bolo v Bratislavskom kraji – 379, nasleduje Košický kraj (371) a Prešovský kraj (346). Najmenej obvinených zaevidovali v Trenčianskom kraji – 217, v Nitrianskom 244 a v Banskobystric­kom 257.

V Trnavskom kraji je 260 obvinených a v Žilinskom 269. Z predbežnej štatistiky za prvé tri mesiace tohto roka vyplýva, že polícia vydala 1 677 rozhodnutí o preskúmaní zdravotnej spôsobilosti vodičov u psychiatra a 647 rozhodnutí o povinnosti podrobiť sa odbornému poradenstvu.

Ak vodič šoféruje s viac ako jedným promile, hrozí mu trest až na jeden rok a súd mu môže súčasne uložiť aj peňažný trest a zákaz jazdiť až na desať rokov. Rovnako trest hrozí aj vodičom, ktorí sa odmietnu podrobiť vyšetreniu na alkohol.

Ak ide o šoféra, ktorý už bol za taký trestný čin odsúdený, uloží sa mu trest v hornej polovici trestnej sadzby, teda od päť do desať rokov.

V súčasnosti tiež platí, že ak je vodič podozrivý, že požil alkohol či inú návykovú látku alebo odmietne vyšetrenie na ich zistenie, policajt rozhodne o preskúmaní jeho zdravotnej spôsobilosti vo vzťahu k závislosti od týchto látok.

Policajt o tom rozhodne bez ohľadu na zistenú hladinu alkoholu alebo inej návykovej látky. O preskúmanie jeho spôsobilosti psychiatrom policajt rozhodne v prípade trestného činu aj v prípade priestupku a určí vodičovi primeranú lehotu. Dovtedy mu zadrží vodičský preukaz.

Za alkohol hrozí pokuta od 150 do 800 eur

Ak psychiater zistí, že osoba je závislá, oznámi to polícii. V takom prípade sa vodičovi vodičský preukaz nevracia. Ak psychiater zistí, že vodič závislý nie je, policajt rozhodne o povinnosti podrobiť sa odbornému poradenstvu u psychológa. Vodičský preukaz sa vodičovi vráti až po splnení všetkých uložených povinností.

V čase pred novelizáciou zákona sa zistenie prítomnosti alkoholu nad jedno promile u vodiča považovalo za priestupok. Dopravný inšpektorát zaň ukladal pokutu od 200 do 1000 eur, vodiči mohli dostať zákaz jazdiť do piatich rokov.

Odmietnutie podrobiť sa vyšetreniu na zistenie, či vodič nie je ovplyvnený alkoholom alebo inou návykovou látkou, bol tiež priestupok, za ktorý hrozila pokuta od 300 eur do 1300 eur a zákaz šoférovať od jedného roka do piatich rokov.

Pri zistení prítomnosti alkoholu v dychu vodiča do jedného promile sa legislatíva nezmenila. Pokutu ukladá dopravný inšpektorát v rozsahu od 150 eur do 800 eur. Súčasne môže uložiť aj zákaz činnosti v trvaní do troch rokov, v tomto roku zákazov bolo 910.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM