Webnoviny - Svet

Od smrtiacich záplav v Jarovniciach uplynulo 14 rokov

WEBNOVINY.SK

JAROVNICE 19. júla (WEBNOVINY) – Svätou omšou v rómskej osade v Jarovniciach v okrese Sabinov si v piatok pripomenú jej obyvatelia výročie zničujúcej povodne, ktorá si pred 14 rokmi vyžiadala 50 obetí.

Tragédia sa stala v podvečer, po horúcom dni trojhodinová smršť zmietla v povodí Svinky skromné domčeky s ľuďmi v nich. Na miestnom cintoríne pribudlo 47 hrobov, tri telá sa nikdy nenašli.

Starosta obce Florián Giňa (Strana rómskej koalície) hovorí, že na pôvodných parcelách, kde záplavová vlna zničila časť osady, si ľudia znovu postavili príbytky. Podľa jeho odhadu v záplavovej oblasti žije vyše 600 ľudí.

Jarovnice sú najväčšou rómskou osadou na Slovensku. V obci má trvalý pobyt 5 700 obyvateľov, z toho približne 4 800 Rómov. V skutočnosti v osade žije podľa starostu viac Rómov, neprihlásených odhaduje najmenej na 500. Giňa je starostom prvé volebné obdobie, no už predtým bol obecným poslancom.

Starosta sa bojí Svinky

Žije v osade a preto tunajšiu problematiku pozná. Podľa jeho vyjadrenia rok po záplavách štát reguloval v obci potok Svinka, ktorý tu napáchal spúšť. Správca toku postavil hrádzu a problematické miesta zabezpečil košmi s kamenivom.

O rok neskôr, počas intenzívnych lejakov, hrádza povolila, koše sa poškodili a časť kameňov vyplavil prúd vody. Následne sa ešte robili nejaké spevňovacie práce na toku, ale tie považuje starosta za nedostatočné.

Pri intenzívnych dažďoch môže Svinka opäť vyjsť z koryta, myslí si starosta. Obec na protipovodňové opatrenia peniaze nemá.

Video: Záplavy v obci Jarovnice v Sabinovskom okrese v roku 1998

Samospráva v Jarovniciach pred mesiacom dala do užívania dve bytovky s 36 nájomnými bytmi. Kľúč od bytu dostali aj niektoré rodiny zo záplavového územia.

Pôvodne však obec mala prísľub, že dostane finančný príspevok na štyri bytovky so 76 bytmi. Obec by podľa Giňu potrebovala najmenej 300 ďalších nájomných bytov.

Pravdou však je aj to, že dedina je historicky rozdelená na časť Jarovnickú a Močidľanskú a niektorí Močidľania odmietli ísť bývať do nových bytov „na druhú stranu Svinky“. Pritom práve oni žijú v záplavovom pásme.

Napriek tomu, že Jarovnice majú rómskeho starostu a v obecnom zastupiteľstve je od posledných volieb prevaha Rómov, problémov neubudlo. Giňa ich vymenoval podľa poradia dôležitosti – byty, škola, nezamestnanosť.

Obec si určila priority

Bytovú politiku netreba podľa neho zužovať iba na nedostatok nájomných bytov. Nie každý chce a dokáže žiť v bytovke. Mnohí si chcú postaviť vlastný dom, no nemajú kde. Na malom kúsku zeme tu lepia jednu chatrč na druhú, v ktorých žije neuveriteľné množstvo ľudí na miniatúrnom priestore.

Za ďalší veľký problém považuje starosta nedostatok tried v základnej škole. V minulosti tu bola jedna škola pre Rómov, druhá pre bielych. Dnes chodia deti z osady do obidvoch škôl a vyučuje sa na dve zmeny.

V septembri im pribudne okolo 180 prvákov a problém s nedostatkom miesta sa ešte prehĺbi. V obci je tiež špeciálna škola. Nezamestnanosť v osade je takmer 100-percentná. Na aktivačných prácach si môže aktuálne privyrobiť 50 ľudí, čo je podľa starostu príliš málo.

Obci sa podarilo dokončiť kanalizáciu, no asi 30-percent obyvateľov sa na ňu nemôže pripojiť, lebo im chýba list vlastníctva. Je to začarovaný kruh, tvrdí starosta.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM