Správy

Od tragického výbuchu v Novákoch uplynie 11 rokov: Obete si uctili spomienkou

Od tragického výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) Nováky, ktorý si vyžiadal osem ľudských životov, uplynie v piatok 2. marca 11 rokov.

Ilustračný obrázok k článku Od tragického výbuchu v Novákoch uplynie 11 rokov: Obete si uctili spomienkou
Zdroj: TASR

Obete si vo štvrtok popoludní pripomenula verejnosť pietnou spomienkou pri miestnom pamätníku v Parku Štefana Moyzesa.

„Vyrovnať sa so stratou blízkeho človeka a často aj nájsť nový zmysel života býva pre pozostalých tým najťažším údelom. No v tomto prípade bol váš nový začiatok nepochybne o to ťažší, že do dnešného dňa nebol za smrť vašich blízkych nikto potrestaný,“ prihovoril sa pozostalým minister obrany SR Peter Gajdoš.

Ako politikovi sa mu podľa jeho slov o tom dosť ťažko hovorí, pretože mu neprináleží hodnotiť prácu orgánov činných v trestnom konaní, no ako manžel a otec sa vie ľudsky vcítiť do ťažkej situácie pozostalých. „Nech akokoľvek voláme po spoločnej spravodlivosti, pravdou je, že ich blízkym to už život nevráti,“ podotkol.

Tragédia, ktorá sa stala pred 11 rokmi, sa nezmazateľne zapísala do myslí obyvateľov a dejín mesta, povedal vo svojom príhovore primátor Novák Daniel Daniš. „Má svoje miesto medzi kapitolami, ktoré už navždy budeme označovať ako smutné a bolestivé. Viem, že nijaké slová útechy už nepomôžu najbližším, ktorým sa zo dňa na deň zrútil svet, keď prišli o svojich milovaných… Nie je v našich silách vrátiť životy týmto ľuďom, ale my všetci sa môžeme z tejto tragédie poučiť a nedopustiť, aby sa niekedy mohla zopakovať,“ dodal.

Tragickým výbuchom vo VOP Nováky sa od roku 2012 zaoberá prievidzský okresný súd. Posledné pojednávanie s obžalovanými manažérmi, ktorí sú podľa prokuratúry vinní za výbuch a sú obvinení z prečinu všeobecného ohrozenia, bolo vlani v marci. V lete toho istého roka zomrel jeden z obžalovaných – Eduard B., voči nemu i súd zastavil trestné stíhanie. Hlavné pojednávanie je od minulého roka odročené na neurčito.

Explózia presne nezisteného množstva výbušnej látky vo Nováky, ku ktorej došlo 2. marca 2007, spôsobila deštrukciu delaboračnej haly a usmrtila osem pracovníkov – Elenu Bitarovú, Petra Kalača, Máriu Kováčovú, Janu Krajčovičovú, Jána Rybára, Emíliu Stručkovú, Noru Vačkovú a Jozefa Vidu. Mnohopočetné vážne zranenia utrpel jeden zamestnanec a ďalších 20 malo ľahšie zranenia. Spôsobená škoda na majetku VOP, ako aj ďalšom hnuteľnom a nehnuteľnom majetku, sa vyšplhala na viac ako dva milióny eur.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM