Rôzne

Odborníci dvíhajú varovný prst: Na trhu môžu byť ďalšie nebezpečné kozmetické výrobky

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje pred nebezpečnými kozmetickými výrobkami.

Ilustračný obrázok k článku Odborníci dvíhajú varovný prst: Na trhu môžu byť ďalšie nebezpečné kozmetické výrobky
7
Galéria
Zdroj: ÚVZ SR

Konkrétne ide o výrobok na maľovanie pokožky vo forme pera, bahno na tvár a farby na tetovanie. „Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike,“ informuje o tom hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Potenciálne nebezpečenstvo predstavuje výrobok na maľovanie pokožky vo forme pera s názvom Face and Body liner, make-up pen značky Senjo Color od výrobcu Senjo Color, Peter Richter z Nemecka. V nezmývateľnom mejkape v rôznych farbách vo forme pera sa nachádza zmes konzervačných látok metylizotiazolinón a metylchlórizo­tiazolinón. Výrobok pri dlhšom kontakte s pokožkou môže spôsobiť alergickú reakciu.

Ďalším výrobkom, na ktorý upozorňujú hygienici, je bahno na tvár s názvom Facial mud exfoliator značky Natus od výrobcu Marrakech Cosmetude z Maroka. Vo výrobku bola zistená prítomnosť ťažkých kovov, konkrétne bária, olova a zirkónia.

Vo viacerých farbách na tetovanie boli zistené látky anisidín, toluidín a prekročené povolené množstvo polycyklických aromatických uhľovodíkov. Výrobky nie sú v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný mejkap. Konkrétne ide o farbu na tetovanie s názvom Hot Pink značky Eternal Ink z USA, farbu na tetovanie s názvom Black Ink značky Black Mamba s neuvedenou krajinou pôvodu, ďalej farbu na tetovanie Dubai Gold značky Famous Tattoo Ink z USA a farbu na tetovanie Great Wall Yellow značky World Famous Tattoo Ink z USA.

Výrobky nahlásili do rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky Rapex kontrolné orgány vo Francúzsku a v Taliansku.

Na trhu môžu byť ďalšie nebezpečné kozmetické výrobky
7
Galéria
Zdroj: ÚVZ SR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM