Ľubomíra Karmanová Regióny

Odborníci vraj tvrdili jedno, realita je iná: Kurinec zatiaľ bez teplej vody

V obľúbenej rekreačnej oblasti Kurinec sa zatiaľ návštevníci okúpu len v jednom bazéne s pitnou vodou. Dôvodom je porucha čerpadla, ktoré dopravuje termálnu vodu z vrtu do bazénov. Primátor predpokladá, že výmena čerpadla dlho nepotrvá a sezóna sa čoskoro rozbehne v plnom prúde.

Ilustračný obrázok k článku Odborníci vraj tvrdili jedno, realita je iná: Kurinec zatiaľ bez teplej vody
Zdroj: TASR

Otvorenie letnej turistickej sezóny v rekreačnej oblasti Kurinec skomplikovala porucha čerpadla, ktoré dopravuje termálnu vodu z vrtu do bazénov a v prevádzke je preto zatiaľ iba jediný bazén s pitnou vodou. Podľa slov primátora mesta Jozefa Šimka však samospráva koncom mája vykonala potrebnú prehliadku čerpacieho zariadenia odborníkmi, ktorí tvrdili, že čerpadlo ešte jednu sezónu vydrží. „Bohužiaľ, nevydržalo a nemal som iné východisko, ako objednať nové čerpadlo,“ konštatoval primátor.

V tejto súvislosti sa objavili fámy, že bude stáť 40.000 eur a dodané bude až o mesiac. Primátor však tieto reči dôrazne poprel. „Jeho cena bude zhruba 11.000 eur a nejaké prostriedky pôjdu ešte na montáž, keďže sa nachádza v hĺbke asi 80 metrov a výmena preto nebude jednoduchá,“ konštatoval Šimko. Ako dodal, čerpadlo má byť do mesta dodané okolo 6. júla a ihneď začnú aj s jeho inštaláciou.

„Som dohodnutý s konateľom firmy, ktorá zabezpečí namontovanie čerpadla. Musíme to presne načasovať, pretože do mesta musia dopraviť vrtnú súpravu, bez ktorej jeho osadenie nie je možné,“ vysvetlil primátor.

Čerpadlo je totiž nutné kompletne odpojiť od elektriny, žeriavom preložiť betónovú garáž, ktorá chráni vrt a následne postupne vrtnou súpravou čerpadlo vytiahnuť. „Bol som informovaný, že montáž nového čerpadla by mala zabrať sedem až osem dní. Počítam teda, že do 10. júla by sme to všetko mohli dokončiť,“ vyjadril sa Šimko.

Pôvodné čerpadlo bolo namontované už pred 12 rokmi, ale využívané bolo len v posledných sezónach. „Toto čerpadlo bolo dané do geotermálneho vrtu ešte v roku 2003 a do roku 2011, teda celých osem rokov nebolo ani naštartované,“ podotkol primátor. Ako dodal, nasledujúce štyri roky čerpadlo používali, dlhoročný pobyt v agresívnej geotermálnej vode však mohol spôsobiť jeho poškodenie.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM