Webnoviny - Svet

Odchádza garant ruskej ekonomiky, píšu médiá o Kudrinovi

WEBNOVINY.SK

MOSKVA 27. septembra (WEBNOVINY) – Rezignácia ruského ministra financií Alexeja Kudrina je riskantným a škodlivým krokom. Také sú utorkové reakcie ruských médií na pondelkový odchod šéfa ruského rezortu financií, ktorý podľahol tlaku prezidenta Dmitrija Medvedeva a abdikoval. Médiá označili Kudrina za človeka, ktorému Západ dôveroval a tešil sa veľkej dôvere premiéra Vladimira Putina. Denník Vedomosti ho dokonca označil za „najprofesionál­nejšieho ministra v ruskej vláde, ktorý sa tešil medzinárodnému uznaniu“. Kudrinov odchod údajne spôsobí pokles rubľa a nárast inflácie. Denník Komsomolskaja Pravda píše, že „prezident donútil svojho nenahraditeľného ministra rezignovať“.

Odporúčame: Ruskému ministrovi sa neoplatilo kritizovať Medvedeva

„Kudrinov odchod bude veľkou ranou pre ruskú ekonomiku. Je ťažké si predstaviť niekoho ďalšieho s takými kvalitami, ako sú pochopenie pre fungovanie ruskej ekonomiky, lojálnosť k princípom a dôverný vzťah s Putinom,“ píšu Vedomosti. Nadväzuje naň denník Kommersant, podľa ktorého bol Kudrin „pre zahraničné spoločnosti hlavnou garanciou toho, že môžu investovať svoje peniaze v Rusku“. „Bol niečo ako prekladateľ z jazyka ruských úradov do všeobecne zrozumiteľného jazyka svetového kapitalizmu,“ dodáva Kommersant.

Kudrin po 11 rokoch rezignoval na svoju funkciu krátko po kritike z úst prezidenta Medvedeva, ktorý odsúdil jeho verejné vyjadrenia o nezáujme pôsobiť v potenciálnej novej vláde na čele so súčasným prezidentom. Medvedeva s najväčšou pravdepodobnosťou nahradí na jeho poste Putin, na ktorého miesto sa údajne tlačil práve Kudrin. Jeho plány však zmarilo Medvedevovo prvé miesto na kandidátke vládnej strany Jednotné Rusko pre decembrové parlamentné voľby.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM