Webnoviny - Svet

Odchod ajatolláha sprevádzajú nepokoje

WEBNOVINY.SK

TEHERÁN 21. decembra (WEBNOVINY) – Po pohrebe veľkého ajatolláha Hosejna-Alího Montazerího v severoiránskom svätom meste Kom vypukli medzi proreformnými Iráncami a políciou bitky. Na smútočnom obrade sa v pondelok zúčastnili desaťtisíce prívržencov opozície a od začiatku sa odchod veľkého duchovného niesol v napätej atmosfére. Podľa internetovej stránky Kaleme.org policajné a špeciálne jednotky zasiahli proti demonštrantom, ktorí na políciu hádzali kamene a vykrikovali protivládne heslá. Bitky zaznamenali v okolí domu duchovného, kam sa davy po pohrebe premiestnili. V meste sa konajú paralelne provládne aj opozičné zhromaždenia.

Na pohreb jedného z najvýznamnejších iránskych disidentov dorazili desaťtisíce jeho prívržencov. Veľký ajatolláh Montazerí, ktorý bol jedným z vodcov islamskej revolúcie v roku 1979, zomrel v noci zo soboty na nedeľu vo veku 87 rokov. Podľa študentskej tlačovej agentúry ISNA podľahol nešpecifikovanej chorobe. Opoziční vodcovia Mír Hosejn Músaví a Mehdí Karrúbí vyzvali veriacich, aby sa na smútočnom obrade zúčastnili v čo najväčšom počte. Iránska vláda nemôže veriacim zakázať pricestovať na pohreb. Úrady však uvalili prísnejšie reštrikcie pre domáce a zahraničné médiá a v svätom meste ležiacom 156 kilometrov severozápadne od Teheránu posilnili kontroly a poriadkové hliadky.

Montazerí bol známy ako designovaný nástupca prvého najvyššieho vodcu islamskej republiky, ajatolláha Rúholláha Chomejního, namiesto toho sa však stal popredným kritikom iránskeho režimu a bojovníkom za ľudské práva. Počas tohtoročných protestov proti spornému znovuzvoleniu radikálneho prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda sa pridal na stranu opozície. Montazerí, ktorý prežil šesť rokov v domácom väzení, sa stal inšpiráciou pre iránske ľudskoprávne a proreformné zoskupenia a jeho nasledovníci ho považovali za najvyššiu žijúcu autoritu šiitského islamu v krajine.

SITA/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM