Webnoviny - Svet

Odkalisku na Slovinkách nehrozí scenár z Maďarska

WEBNOVINY.SK

Odkalisko Slovinky so svojou výškou 113 m je najvyšším odkaliskom na Slovensku. Foto: SITA/Ivan Fleischer SLOVINKY 23. októbra (WEBNOVINY) – Odkalisku Slovinky nehrozí podobný scenár ako v Maďarsku, povedal po dnešnej návšteve odkaliska Slovinky štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja József Nagy. Prieskum, ktorý tu urobil Geologický ústav a Slovenská technická univerzita, podľa Nagya potvrdil, že odkalisko je suché. Po trvalých alebo prívalových dažďoch sa odkalisko môže namáčať. Na odkalisku stále čiastočne funguje drenážny systém, „to znamená, že tu absolútne nehrozí niečo také ako v Maďarsku,“ uviedol Nagy.

Odkalisko Slovinky so svojou výškou 113 m je najvyšším odkaliskom na Slovensku. Zaradené je do druhej kategórie vodných stavieb. V súlade s vodným zákonom sa raz za dva roky musí na odkalisku vykonať odborný technicko-bezpečnostný dohľad, za čo zodpovedá vlastník. Odkalisko bolo v prevádzke v rokoch 1968 až 1999. Uložené sú tu kaly z úpravne rúd podniku Železorudné bane, n. p. Spišská Nová Ves. Ich množstvo sa odhaduje na 4,8 mil. metrov kubických. Monitoring bol vykonávaný od roku 1991 pozorovacími sondami. Od januára 2003 vtedajší vlastník nezabezpečoval výkon odborného technicko-bezpečnostného dohľadu, za čo aj dostal pokutu. Firma je v súčasnosti v konkurze. Nového majiteľa odkaliska Slovinky nepozná ani štátny tajomník. Problémom odkaliska Slovinky je chýbajúci monitoring Až ten by mohol dať odpoveď, či existujúci drenážny systém funguje alebo nie. Sám Nagy nepozná ani súčasného majiteľa odkaliska, ktorý je zodpovedný za monitoring. Práve preto chce Nagy predložiť do parlamentu zákon o starých enviromentálnych záťažiach, ktorý by mal riešiť zodpovednosť v podobných prípadoch. Hneď v pondelok sa chce Nagy stretnúť s premiérkou a zástupcami chemického a ťažobného priemyslu, aby sa návrh zákona čo najrýchlejšie dostal do parlamentu a bol schválený. Podľa Nagya v súčasnosti nie je prioritou riešenie, podľa ktorého by štát odkúpil odkalisko, prípadne iným spôsobom sa stal jeho vlastníkom.

Samotné odkalisko Slovinky chce Nagy riešiť cez vodný a geologický zákon, ktorý umožňuje obísť vlastníka odkaliska. „To, čo chceme dosiahnuť je, aby sa znova začal monitoring, aby sa opravil drenážny systém, prípadne iné metódy a opatrenia,“ uviedol Nagy. Podľa vodného zákona orgán štátnej vodnej správy môže zasiahnuť, ak je ohrozená spodná alebo povrchová voda aj bez súčinnosti vlastníka. Podobne v prípade hroziacej katastrofy môžu štátne orgány zasiahnuť aj podľa geologického zákona.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM