Webnoviny - Svet

Odmeny prešovských poslancov budú prístupné verejnosti

WEBNOVINY.SK

PREŠOV 22. marca (WEBNOVINY) – Prešovská radnica začne od budúceho týždňa zverejňovať na svojej webovej stránke údaje o vyplatených mesačných odmenách poslancov mestského zastupiteľstva.

Zoznamy budú zverejnené v tabuľkovej forme s údajmi od začiatku tohto roka. Ako informovala hovorkyňa mesta Veronika Kmetóny Gazdová, deje sa tak nad rámec zákona, ktorý samosprávam neukladá takúto povinnosť. Sprístupnenie informácií o vyplatených odmenách prešovských mestských poslancov žiadali občania, dožadovali sa ich niektoré médiá a nakoniec s tým súhlasila aj časť poslancov.

Ako uviedla hovorkyňa prešovskej radnice, používatelia internetu nájdu tieto informácie v sekcii Občan – Samospráva mesta – Mestské zastupiteľstvo. Budú tu uvedené odmeny za prácu a činnosť poslancov v jednotlivých orgánoch samosprávy mesta Prešov.

Za účasť na mestskom zastupiteľstve prináleží prešovskému poslancovi odmena 153 , v mestskej rade rovnaká suma, predseda komisie má navyše 124 , ak je poslanec aj členom komisie (väčšinou pôsobí v dvoch komisiách), má za to 95 . Predseda výboru mestskej časti dostáva 102 , sekretár v tomto orgáne 87  a každý jej člen – poslanec si prilepší sumou 73. Nejeden poslanec si tak mesačne príde aj na viac ako 500.

„Odmeny v hrubom príjme budú aktualizované každý mesiac a zatiaľ sa budú týkať 24 poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí prejavili súhlas so zverejňovaním svojich odmien,“ informovala hovorkyňa. Prešovský poslanecký zbor má 31 poslancov. Jedným z nich je aj viceprimátor René Pucher, ktorý však nepoberá odmenu, ale plat, v tabuľke preto figurovať nebude.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM