Odvážny krok: Trnavská COOP Jednota zrušila nedeľný predaj

Nedeľným nákupom odzvonilo. Od začiatku roka 2018 COOP Jednota ukončila nedeľný predaj vo všetkých prevádzkach v Trnave a okolí. Spoločnosť uviedla verejne viacero dôvodov.

Ilustračný obrázok k článku Odvážny krok: Trnavská COOP Jednota zrušila nedeľný predaj
Zdroj: TASR

Trnavská COOP Jednota ukončila od začiatku roka 2018 nedeľný predaj vo svojich 25 supermarketoch v Trnave a obciach v jej okolí. Zároveň predĺžila otváraciu dobu v sobotu.

K rozhodnutiu viedlo spoločnosť viacero dôvodov. Prioritne išlo nerentabilnosť, pre veľkú väčšinu týchto predajní bol predaj v nedeľu stratový, svoj podiel má aj zvýšenie nákladov.

Rapídne by im vzrástli náklady

„V roku 2018 sa zo zákona zvyšujú mzdové výdavky – vzrástla minimálna mzda, platby a sadzby s ňou súvisiace, zvyšujú sa príplatky za prácu nadčas, v noci a cez víkendy. Nedeľný predaj je u nás celý ako práca nadčas, čiže náklady by nám tu rapídne vzrástli a tým pádom by sa zvýšila ešte viac strata z tohto predaja,“ uviedol predseda predstavenstva COOP Jednota Trnava Bohuslav Uváčik v stanovisku na stránke spoločnosti na sociálnej sieti.

Nemôžu nájsť predavačov

Ďalším dôvodom bola vysoká fluktuácia pracovníkov predajní. V regióne Trnavy je veľmi nízka nezamestnanosť a nájsť dobrého pracovníka do obchodu je podľa predsedu už problém. Práca v nedeľu nie je atraktívna a veľa pracovníkov i kvôli tomu odchádza. Ukončenie predaja v nedeľu, ako uviedol, tento problém zmierni.

„Už dlhé roky sa vo všetkých COOP Jednotách na Slovensku snažíme presadiť zákon o zákaze nedeľného predaja, ako je to v mnohých západných štátoch. V tomto smere máme i plnú podporu odborárov. V našich predajniach pracujú takmer výlučne ženy – matky, ktoré majú svoje rodiny a chcú s nimi tráviť aspoň nedele. Zákaz predaja v nedeľu by určite tiež prispel k riešeniu problému dnešnej doby, ktorý sa nazýva ‚kríza rodiny‘, ako aj radu ďalších vecí, ktoré z toho vyplývajú,“ dodal Uváčik.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trnavy a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame