Webnoviny - Svet

Odvolanie Róberta Bezáka na púti v Levoči nespomínali

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) – Téma rodiny dominovala na slávnostnej odpustovej svätej omši počas Levočskej púte na Mariánskej hore.

„Tajomstvo dnešného sviatky návštevy Panny Márie u Alžbety je tajomstvom o rodine, vyžaruje z neho posolstvo pre každú ľudskú rodinu na Zemi, ale aj pre každého jedného z nás,“ uviedol počas omše hlavný celebrant, spišský diecézny biskup Štefan Sečka.

Máriu vyzdvihol nielen ako príklad rodičovstva, označil ju aj za vzor vnútorného duchovného nazerania.

Aktuálnym problémom v cirkvi v súvislosti s odvolaním trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka pápežom Benediktom XVI. sa počas kázne vyhol. Biskup vyjadril poľutovanie nad tým, že sa z mnohých rodín vytráca modlitba.

Biskup hovoril aj o interupciách

„V rodine, v ktorej absentuje vnútorný duchovný život, spoločenstvo s Bohom, to rodinné zvelebovanie Boha, tam skôr či neskôr dochádza k vážnej kríze, k duseniu sa a niekedy až k tragédii, rozpadu života rodiny,“ poznamenal Sečka.

Biskup sa počas kázne dotkol aj témy plánovaného rodičovstva a interrupcií. O dieťati hovoril ako o dare od Boha.

„V minulom storočí sa však začala šíriť nová mentalita, podľa ktorej len to dieťa bude šťastné, ktoré je vyslovene chcené zo strany rodičov,“ konštatoval Sečka. Kritizoval užívanie antikoncepcie, núdzovej antikoncepcie aj umelé prerušenie tehotenstva.

„Neskôr sa začala šíriť mentalita, že dieťa okrem toho, že má byť chcené, má byť ešte aj kvalitné,“ uviedol Sečka. Negatívne hodnotil počínanie si lekárov, ktorí ženám pri podozreniach na deformácie plodu odporúčajú umelé prerušenie tehotenstva.

Obrazom: Púť v Levoči

Záchranári sa nenudili

„Podmienkou dieťaťa nie je však to, aby bolo chcené a kvalitné, ale aby bolo prijaté,“ nazdáva sa Sečka. Ako dodal, aj prijaté postihnuté deti prežívajú často väčšie šťastie v živote ako neprijaté zdravé deti. Interrupcie sa podľa biskupa podpisujú aj na nešťastiach matiek a manželstiev. Spoločná obeta pre deti prináša podľa Sečku šťastie nielen deťom, ale aj rodičom.

Počas Levočskej púte sa záchranári nenudili. Záchranári z levočskej nemocnice počas odpustu absolvovali 12 výjazdov, pričom vykonali 80 ošetrení. Všetky ošetrenia súviseli s pretrvávajúcimi vysokými teplotami.

„Počas púte sme nezaznamenali žiadnu mimoriadnu udalosť,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa Agel SK, a.s. Marta Csergeová, ktorá prevádzkuje Všeobecnú nemocnicu s poliklinikou v Levoči.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM