OH MLÁDEŽE: Šesť medailí pre SR

Medailistky z I. olympijských hier mládeže v Singapure Jana Čepelová (bronz vo dvojhre a striebro vo štvorhre) a Chantal Škamlová (striebro vo štvorhre. Foto: SITA SINGAPUR 26. augusta (WEBNOVINY) – Štvrtkovým záverečným ceremoniálom v zálive Marina Bay sa v Singapure skončili I. olympijské hry mládeže, projekt, ktorého otcom je prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge. Medzi takmer 3600 športovcami, ktorí sa predstavili v 201 disciplínach v 26 športových odvetviach, bolo aj 17 Slovákov. Počínali si nadmieru úspešne, lebo zo Singapuru odchádzajú so 6 medailami – 1 zlatou, 2 striebornými a 3 bronzovými.

„Myslím si, že sme nesklamali. Získali sme iba o jeden cenný kov menej ako Česko, ktoré malo na olympiáde dvojnásobný počet športovcov. Priznám sa, počet našich medailí ma prekvapil. Už len kvalifikovať sa na hry bolo dosť kruté, kritériá boli veľmi prísne. Do Singapuru cestovali perspektívni športovci, ktorí by mohli byť v budúcnosti aj lídrami na tradičných olympijských hrách,“ hodnotil vystúpenie na OH mládeže šéf výpravy a zároveň viceprezident Slovenského olympijského výboru Vladimír Miller a dodal: „Šéfom misií som už bol na olympiádach v Aténach 2004 a Pekingu 2008 a v oboch prípadoch sa naša výprava vracala domov so šiestimi medailami. No a teraz sa to zopakovalo do tretice.“

Slovensko získalo v Singapure zlato zásluhou džudistky Andrey Krišandovej, ktorá bola členkou víťazného miešaného tímu zloženého z pretekárov a pretekárok z rôznych krajín. V slovenskej medailovej zbierke sa objavili dve striebra zásluhou tenistiek Jany Čepelovej s Chantal Škamlovou vo štvorhre a kanoistu Miroslava Urbana v slalome v disciplíne K1, tri bronzy pridali Jana Čepelová vo dvojhre, tenisti Filip Horanský s Jozefom Kovalíkom vo štvorhre a džudista Arpád Szakács v kategórii do 81 kg.

Prehľad výsledkov slovenských športovcov – súhrn:

Atletika (2 športovci): diaľka: 14. Claudia Hladíková 5000 m chôdza: 8. Katarína Strmeňová

Moderný päťboj (2 športovci): Dievčatá: jednotlivkyne: 23. Elka Sedíleková Chlapci: jednotlivci: 14. Ján Szalay miešané štafety: 8. Elka Sedíleková, Valentin Prades (SR/Fr.), 24. Mariana Laporteová, Ján Szaly (Braz./SR)

Plávanie (4 športovci): Dievčatá: 100 m v. sp: 4. vo finále Katarína Listopadová 50 m motýlik: 4. vo finále Katarína Listopadová 100 m motýlik: 4. vo finále Katarína Listopadová 200 m v. sp.: 23. v rozplavbách Katarína Listopadová 50 m prsia: 17. v rozplavbách Aurélia Trnovcová 100 m prsia: 25. v rozplavbách Aurélia Trnovcová

Chlapci: 200 m v. sp.: 32. v rozplavbách Pavol Jelenák 400 m v. sp.: 24. v rozplavbách Pavol Jelenák 50 m znak: 10. v semifinále Martin Fakla 100 m znak: 25. v rozplavbách Martin Fakla

Tenis (4 športovci): Dievčatá: dvojhra: 3. Jana Čepelová, Chantal Škamlová vypadla v 2. kole štvorhra: 2. Jana Čepelová, Chantal Škamlová

Chlapci: dvojhra: Jozef Kovalík vypadol v 2. kole, Filip Horanský vypadol v 1. kole štvorhra: 3. Filip Horanský, Jozef Kovalík

Džudo (2 športovci): Dievčatá: do 52 kg: Andrea Krišandová vypadla v 1. kole opráv Chlapci: do 81 kg: 3. Arpád Szakács miešané družstvá: Andrea Krišandová bola členkou víťazného tímu

Kanoistika (1 športovec): Chlapci: slalom – K1: 2. Miroslav Urban šprint – K1: Miroslav Urban vypadol v opravách

Šerm (1 športovec): Dievčatá: fleuret: 7. Michala Cellerová

Veslovanie (1 športovec): Chlapci: skif chlapcov – B-finále (o 7. – 12. miesto): André Rédr nenastúpil na štart pre chorobu