Webnoviny - Svet

Okolo Slovenska - V prológu triumf Čecha Štybara

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Peter Pašuth NITRA 31. augusta (WEBNOVINY) – Čech Zdeněk Štybar sa stal v Nitre víťazom úvodného prológu 54. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska. Na 1,3 km dlhej trati od zimného štadióna na Hradné nádvorie triumfoval úradujúci majster sveta v cyklokrose o 3 sekundy pred kolegom z tímu Fidea, Belgičanom Tomom Meeusenom. Tretí skončil ďalší Čech Jan Bárta. Najlepší Slovák Maroš Kováč z Dukly Trenčín obsadil s odstupom 5 sekúnd 4. priečku a v stredajšej prvej etape na cestách v okolí Nitry (176,8 km) ponesie dres pre najlepšieho vrchára. Rozdiely medzi najlepšími sú po prológu len minimálne a v úvode sa najmä delili dresy pred ostrými bojmi.

Prológ sa išiel v chladnom a daždivom počasí. Trať jazdy proti chronometru do vrchu vyhovovala napokon cyklokrosárom, keďže na nej nechýbali ani dlažobné kocky, ktoré sú pre cyklistov pri daždi veľmi nepríjemné. Kompletná šestica jazdcov Telenet Fidea skončila v prvej jedenástke. Práve belgické zoskupenie sa na slovenských cestách už pripravuje na nadchádzajúcu sezónu v cyklokrose. Dvadsaťštyriročného Štybara prvenstvo prekvapilo. „Priznám sa, že víťazstvo som nečakal. Keď som vyšiel na vrchol, tak som si povedal, že som mohol ísť ešte rýchlejšie. Trať mi však vyhovovala. Boli tam rýchle zákruty, mokrý povrch mi ako cyklokrosárovi vôbec neprekážal. Toto je môj prvý žltý dres v elitnom pelotóne,“ povedal po prológu Zdeněk

Skúsenosti s cyklokrosom má aj Maroš Kováč, ktorého pred štartom trochu rozladili menšie mechanické problémy pred začiatkom prológu. „Bol tam trochu stres, nebol som poriadne rozjazdený. Trať bolo potrebné mať naštudovanú. Veril som si aj na lepšie umiestnenie. Vidieť, že dnešný prológ vyhovoval najmä tým, čo jazdia cyklokros. Ja ako polovičný cestár a polovičný terenár som preto nemal s ním problém,“ dodal Maroš Kováč.

Výsledky – 54. ročník Okolo Slovenska:

Prológ (Nitra – Nitra, 1,3 km): 1. Zdeněk Štybar (ČR) Telenet Fidea 1:48 min, 2. Tom Meeusen (Belg.) Telenet Fidea +3 s, 3. Jan Bárta (ČR) Netapp +5, 4. Maroš Kováč (SR) Dukla Trenčín Merida +5, 5. Róbert Gavenda (SR) Telenet Fidea +5, 6. Petr Dlask (ČR) Telenet Fidea +5, 7. Patrik Tybor (SR) Dukla Trenčín Merida +5, 8. Wouter Wippert (Hol.) Davo Lotto Davitamon +5, 9. Daniel Schorn (Rak.) Netapp +6, 10. Rob Peeters (Belg.) Telenet Fidea +7, … 37. Martin Mahďar (SR) Dukla Trenčín Merida +13, 41. Jozef Palčák (SR) +14, 42. Martin Riška (SR) Arbö Gourmetfein Wels +14, 48. Andrej Zimány (SR) +15.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM