Webnoviny - Svet

OKS chce zakázať privatizáciu pred voľbami

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) – Podpredsedovia OKS Peter Osuský a Ondrej Dostál, ktorí sa na kandidátke strany Most-Híd dostali do parlamentu, navrhnú stranám stredopravej koalície, aby sa súčasťou programového vyhlásenia vlády stal záväzok legislatívne zabrániť uzatváraniu nevýhodných zmlúv pred voľbami.

Noví poslanci navrhujú, aby sa 30 dní pred parlamentnými voľbami a do zostavenia nového kabinetu zakázal privatizovať štátny majetok, predávať a prenajímať nehnuteľnosti, uzatvárať zmluvy o dodávkach tovarov a služieb nad určitú hodnotu, uzatvárať zmluvy o použití eurofondov i prideľovať nenárokovateľné dotácie. Podobné pravidlá by sa mali vzťahovať aj miestnu a krajskú samosprávu pred komunálnymi a regionálnymi voľbami.

„Nie je zámerom paralyzovať chod štátnej správy, muselo by sa počítať s výnimočnými situáciami typu živelné pohromy a podobne,“ povedal dnes novinárom Dostál. Pripomenul, že ide o zámer, znenie zákona ešte nevypracovali. Ak by nová vláda pristúpila na navrhované zmeny, úpravy by sa dotkli šiestich zákonov.

Osuský naznačil, že biznis tesne pred voľbami nie sú doménou iba kabinetu Roberta Fica, aj preto presadzujú systémovú zmenu. Obaja poslanci sa zhodli, že prijatím ich návrhu nepodmieňujú podporu programovému vyhláseniu vlády. „Nemáme v úmysle pretláčať návrhy ultimatívne,“ konštatoval Osuský. Zdôraznili, že ich idea súvisí aj s ďalšími protikorupčnými opatreniami ako zverejňovanie zmlúv na internete. Dostál ako príklad predvolebného biznisu uviedol zákazku na počítačovú sieť pre prenos utajovaných informácií pre Národný bezpečnostný úrad. Zmluvu mal NBÚ podpísať pred rokom, doteraz sa na jej realizáciu nenašli peniaze. Podľa informácií, ktoré má Dostál k dispozícii, sa vraj teraz môžu vytvoriť podmienky na zrealizovanie zákazky, čím vznikne záväzok, ktorý sa bude musieť uhradiť.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM