Olympijské hry aj za účasti KĽDR: Do Pjongčangu vyšle delegáciu na vysokej úrovni

KĽDR vyšle na februárové zimné olympijské hry v Pjongčangu delegáciu na vysokej úrovni.

Ilustračný obrázok k článku Olympijské hry aj za účasti KĽDR: Do Pjongčangu vyšle delegáciu na vysokej úrovni
Zdroj: TASR

Na vyslaní delegácie sa dohodli na utorňajších rokovaniach v pohraničnej dedine Pchanmundžom zástupcovia oboch kórejských štátov, informovalo podľa televízie CNN juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie.

KĽDR podľa ministerstva navrhla, že na olympiádu vyšle aj skupinu fanúšikov, športovcov zastupujúcich Ľudový olympijský výbor, skupinu umelcov, tím novinárov a tím kórejského bojového športu taekwondo. Juhokórejská strana sa zasa vyslovila za to, aby obe krajiny pochodovali spoločne počas otváracieho a záverečného ceremoniálu olympiády.

Zástupcovia Severnej a Južnej Kórey sa stretli zoči-voči prvýkrát od decembra 2015. Rozhovory sa konajú v tzv. Dome mieru, ktorý sa nachádza na juhokórejskej strane demarkačnej línie.

Rozhovory sú výsledkom nečakanej ponuky na obnovenie dialógu, ktorú vo svojom novoročnom príhovore vyslovil severokórejský vodca Kim Čong-un. Objavili sa však názory, že týmto spôsobom sa chce pokúsiť vraziť klin medzi Soul a Washington, aby oslabil medzinárodný tlak a sankcie, ktoré boli sprísnené po šiestej jadrovej skúške KĽDR a sérii testov medzikontinen­tálnych balistických rakiet.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame