Zo Slovenska

Opäť sa protestovalo: Odporcovia obrannej dohody s USA prišli pred parlament

Pred budovou parlamentu sa v utorok 18. januára konal protest proti obrannej dohode s USA. Svoj postoj prišlo vyjadriť viacero osobností.

Ilustračný obrázok k článku Opäť sa protestovalo: Odporcovia obrannej dohody s USA prišli pred parlament
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Pred budovou parlamentu sa v utorok konal protest proti obrannej dohode s USA. Akciu iniciovalo mimoparlamentné hnutie Socialisti.sk.

Jeho predseda Artur Bekmatov skonštatoval, že protest mal za cieľ vyjadriť odpor voči zmluve a podporu parlamentnej opozícii, ktorá sa snažila otvoriť mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR k vypísaniu referenda k zmluve. Na proteste vystúpili viaceré osobnosti z mimoparlamentnej opozície i odborov.

Podporia petíciu Smeru-SD

„Zmluva obsahuje množstvo negatívnych dôsledkov pre Slovensko. Ukladá nám výhradne nejaké povinnosti, ale výrazne okliešťuje práva, ktoré bude SR vo vzťahu k USA mať,“ povedal Bekmatov s tým, že ju odmietajú ako celok. Podotkol, že prijímať takúto dohodu v čase, keď sa zhoršujú vzťahy medzi Ruskom a Amerikou, je nezodpovedné. Hovorí o hazarde s bezpečnosťou Slovenska.

Avizoval, že hnutie je pripravené iniciovať aj ďalšie protestné akcie a podporiť i petičnú iniciatívu Smeru-SD za referendum o zmluve s USA.

Protest podporil aj Danko

Predseda mimoparlamentnej SNS a bývalý šéf NR SR Andrej Danko je rád, že jeho strana v minulosti dohodu blokovala, hoci chce pre Slovensko dobré vzťahy s USA. Zmluvu považuje za narúšanie suverenity SR. Tvrdí, že Slovensko nevyrokovalo lepší text dohody než iné krajiny a že zmluva navyše narušuje vzťah s NATO, pretože ňou povýšime dohodu s jednou krajinou nad záujmy ostatných. SNS bude podľa jeho slov podporovať i ďalšie slušné protesty.

„Určite ma nenájdete na tribúne s kotlebovcami a ich odídencami,“ podotkol s tým, že národná politika sa dá robiť aj inak. Ocenil, že mimoparlamentný Hlas-SD zmenil svoje stanovisko a podporuje referendum.

Prečítajte si tiež

Minister ukázal dôkaz

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) v utorok zverejnil list svojho predchodcu za SNS Petra Gajdoša z roku 2018, keď bol premiérom Robert Fico (Smer-SD). Adresovaný je vtedajšiemu americkému veľvyslancovi. Podľa Naďa list dokazuje, kto chcel dohodu s USA a rokoval o nej.

„Mimochodom, takýchto dôkazov máme kopec a čím viac budú Smer, Hlas a SNS o dohode o obrannej spolupráci s USA klamať, tým viac ich budeme postupne zverejňovať,“ komentoval.

Prezident OZ Zjednotení za mier Eduard Chmelár sa mal v utorok stretnúť aj so šéfom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina). Predstavitelia združenia majú podľa slov Chmelára zastupovať vyše 30 000 občanov, ktorí podpísali petíciu proti rozmiestneniu cudzích ozbrojených síl na Slovensku. Kollárovi chcú tlmočiť postoje odbornej i občianskej verejnosti proti schváleniu dohody.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie správy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM