Webnoviny - Svet

Opitej mládeže v Košiciach neubúda

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/APKOŠICE 7. júla (WEBNOVINY) – Neklesajúci počet prípadov alkoholom vážne priotrávených mladých ľudí je z pohľadu centrálneho príjmu Detskej fakultnej nemocnice (CP DFN) Košice charakteristický aj pre I. polrok 2011.

Ošetrených ambulantne i hospitalizovaných bolo 57 mladých ľudí, prevažne vo veku od 14 do 17 rokov v dôsledku otravy alkoholom. Podľa vedúcej lekárky Jozefíny Krupovej je badateľný nižší počet detí, čo môže byť dôsledkom väčšej pozornosti rodičov i kontrolných aktivít mestskej polície.

„Naše štatistiky potvrdzujú pomerne vysoký počet mladých ľudí, ktorí musia byť hospitalizovaní. Za zvlášť nebezpečný pritom považujem súčasný trend nadmerného nárazového pitia. Nie sú totiž ojedinelé prípady chlapcov aj dievčat, ktorým sme namerali koncentráciu alkoholu v krvi nad dve aj tri promile,“ uviedla Krupová.

Vyššie dávky alkoholu pri hladine v krvi 2,5 – 3,5 promile pritom už vyvolávajú u mladistvých život ohrozujúci stav.

Rekordmanom štatistiky v 1. polroku 2011 bol 16-ročný chlapec, ktorého priviezli z traumatológie s poranenou hlavou a skončil na Klinike pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny s nameranou hladinou 3,96 promile alkoholu v krvi.

Najmladší bol 10,5-ročný chlapec s nameranou hodnotou dve promile. DFN Košice má z mája evidovaný aj prípad dievčiny, ktorá sa priznala k vypitiu litra vodky. Mala šťastie, lebo ju skôr než bola vážne ohrozená na živote, podchladenú priviezla rýchla záchranná služba. Nie je už prekvapením, že dievčatá bývajú privezené v stave veľmi ťažkej otravy alkoholom. V aktuálnych záznamoch sú evidované aj dievčatá vo veku 14,5 roka s 2,25 a 2,41 promile alkoholu v krvi.

„Alkohol je na Slovensku drogou číslo jedna, ale problémom je, že jeho pitie spoločnosť v podstate toleruje. Nesmieme zabúdať, že alkohol vo vyššej koncentrácii mladý organizmus vážne poškodzuje. Zábava typu tzv. pitia do opitosti je pre mladých zvlášť nebezpečná, pretože spôsobuje nielen rizikové správanie, ale ohrozuje mladý organizmus akútnym alebo aj neskorším poškodením zdravia a vývoja,“ pripomenula Krupová.

Rekordným v počte ambulantne ošetrených a hospitalizovaných mladých ľudí v košickej DFN bol rok 2008, keď liečili 126 prípadov otravy alkoholom. Odvtedy tento počet sa pohybuje nad sto prípadov a ani tento rok zrejme nebude výnimkou.

Koncentrácia alkoholu v krvi 0,3 – 0,5 ‰ poukazuje na požitie alkoholického nápoja, od 0,5 – 1 ‰ ide o podnapitosť, 1,0 – 1,5 ‰ je mierny stupeň opitosti, 1,5 – 2,0 ‰ je stredný stupeň s klinicky jasne zistiteľnou opitosťou, 2,0 – 3,0 ‰ je ťažký stupeň opitosti a hodnota nad 3,0 ‰ sa pokladá za vážnu otravu alkoholom s rizikom ohrozenia života. Podľa dostupných odborných informácií u tínedžerov súvisí vyše 95 percent všetkých polytraumatických zranení s užívaním alkoholu alebo iných psychoaktívnych látok. Otrava alkoholom u mladistvých vždy znamená aj ohrozenie života, najmä pri kombinácii s inými látkami (lieky, drogy) a neposkytnutí prvej pomoci.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM