Zo Slovenska

Oporný múr na horskom priechode Soroška sa ROZPADÁVA: Je prejazd BEZPEČNÝ?

Oporný múr na horskom priechode Soroška v okrese Rožňava sa postupne rozpadáva.

Ilustračný obrázok k článku Oporný múr na horskom priechode Soroška sa ROZPADÁVA: Je prejazd BEZPEČNÝ?
Foto: Milan Kapusta / Zdroj: TASR

V uplynulom období sa do rokliny zosypala jeho časť. K poškodeniu došlo v dĺžke štyroch metrov. Podľa Slovenskej správy ciest (SSC) je stav múra nevyhovujúci a je potrebné prijať rýchle riešenia. Pre TASR to z komunikačného odboru SSC uviedol Martin Guzi s tým, že prejazd Soroškou je bezpečný.

„Stav je zapríčinený vymývaním jemných častí ílov a flyšov z podložia, ktoré tvoria výplňový materiál medzi uloženými kamennými blokmi a bločkami v opornom múre. Vymývanie je spôsobené prúdením podpovrchových vôd, ktoré sa predpokladá v značnom rozsahu,“ uviedol s tým, že k poškodeniu vozovky a krajnice zatiaľ nedošlo, rovnako ani k obmedzeniu dopravy.

Podľa Guziho je potrebné realizovať nevyhnutné opatrenia a zabezpečiť vypracovanie projektovej dokumentácie a následnú opravu múru.

Pripomenul, že v predchádzajúcom období bol operatívne sanovaný a SSC v roku 2021 zabezpečila podrobné meranie a inžiniersko-geologický prieskum s cieľom zabezpečiť podklady pre projektovú dokumentáciu na jeho sanáciu a odstránenie problému.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM