Webnoviny - Svet

Opozícia chce v budúcom roku intenzívne rokovať

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 15. decembra (WEBNOVINY) – Opozícia sa rozhodla od januára intenzívne politicky rokovať. Cieľom má byť nájdenie alternatívy k súčasnej koalícii. Na dnešnom opozičnom stretnutí, ktoré sa uskutočnilo na pozvanie lídra najväčšej pravicovej strany SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu, sa na tom dohodli zástupcovia šiestich opozičných strán – SDKÚ-DS, KDH, SMK, Mostu-Híd, Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a strany Sloboda a Solidarita (SaS). Za jedným stolom sa stretli aj SMK a Most-Híd. Predseda SMK Pál Csáky však neprišiel, mal rokovania v Budapešti a zastupoval ho podpredseda Gyula Bárdos.

„Kde je vôľa, tam je cesta,“ myslí si o možnosti vytvoriť kvalitnú alternatívu za šesť mesiacov zostávajúcich do parlamentných volieb Dzurinda. Ako uviedol pred novinármi, zadefinovali si cieľ a k tomu sú potrebné politické rokovania. Opozíciu podľa neho spája cieľ. „Nie je čas na egoizmus a osobné šarvátky,“ vyhlásil. Ako dodal, pre vytvorenie kvalitnej alternatívy k vláde je ochotný urobiť čokoľvek. Podľa neho sú na jednej vlnovej dĺžke aj so stranou Most-Híd, o ktorej pred časom vyhlásil, že je piatou kolónou Smeru-SD.

Lídri boli po dnešnom stretnutí opatrní, predsedovia menších strán SaS Richard Sulík, Mostu-Híd Béla Bugár a OKS Peter Zajac by nemali problém ani s predvolebným písomným záväzkom. Líder KDH Ján Figeľ a podpredseda SMK Gyula Bárdos v písomnom záväzku cestu nevidia. „V KDH dominuje názor a je vyprofilovaný aj tou skúsenosťou doteraz, že sme schopní samostatným postupom vytvoriť a priniesť viac potenciálu k rokovaniam než spájaním, ktoré nemusí byť čitateľné alebo môže byť pre krátkosť času nečitateľným spojením,“ povedal Figeľ. Podľa neho KDH pod novým vedením vie ponúknuť atraktívny program. Dialóg medzi politickými stranami však považuje za dôležitý a uvidí, čo januárové rokovania prinesú. Bárdos z SMK si nemyslí, že je dobré „stavať vzdušné zámky“. Ako podotkol, dnešné stretnutie nebolo politické, preto bude ešte o januárových rokovaniach rokovať najprv vedenie SMK. „Nemáme ambíciu podporovať hnutie nejakého národného frontu,“ poznamenal.

„Máme dva mesiace na to, aby sme vytvorili reálnu silu, ktorá bude schopná zastaviť tento rozklad štátu, ekonomiky, vzdelávania, súdnictva a slobody médií,“ zdôraznil líder OKS Peter Zajac. Podľa neho by teda opozičná predvolebná spolupráca mala vyzerať tak, aby „neprepadol ani jeden hlas“. Dodal, že sú otvorení predvolebnej dohode, lebo v opozícii nie je ani jedna strana, voči ktorej by sa chceli vymedzovať. Spoločný postup si vie predstaviť aj zakladateľ SaS Richard Sulík. „Akákoľvek spolupráca u nás je podmienená tým, že tá druhá strana sa bude jasne dištancovať od Smeru,“ povedal hlavnú požiadavku jeho strany. Ako dodal, nemá síce ešte veľké skúsenosti, ale predpokladá, že pri takom veľkom množstve strán bude potrebné, aby došlo aj k písomnému záväzku. Ako však všetci zdôraznili, dnešné stretnutie bolo skôr spoločenské a témou bolo predovšetkým hodnotenie úspešných regionálnych volieb v Bratislavskom samosprávnom kraji. „Pozitívne je minimálne to, že sme sa stretli,“ zhodnotil diskusiu predseda Mostu Bugár.

Pre opozíciu iná cesta ako spolupráca neexistuje, tvrdí Kusý

Základný problém opozície je podľa politológa Miroslava Kusého v tom, že sa nevedia dohodnúť na spoločnej stratégii. Iná cesta ako spolupráca však podľa neho pre nich neexistuje. Zareagoval tak na dnešné stretnutie šiestich opozičných strán, ktoré chcú od januára viesť politické rokovania. „Dalo sa čakať, že to bude zoznamovací večierok a bude to iba nezáväzné flirtovanie,“ zhodnotil Kusý výsledok schôdzky, ktorú zvolal líder SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda, aby poďakoval kolegom za spoluprácu v regionálnych voľbách.

Kusý si myslí, že na začínanie s nejakou spoločnou stratégiou je už neskoro. Okrem toho, že k rokovaniam prichádza až teraz, upozornil aj na pnutie medzi viacerými subjektmi pravicového spektra. „Je to pre nich ako rozsudok smrti,“ myslí si politológ. Základný problém vidí v tom, že pravica nedokázala po voľbách, keď sa po osemročnej koaličnej spolupráci dostala do opozície, zrazu spolupracovať. Namiesto pevnejšieho spojenia, ktoré podľa Kusého ľudia prirodzene očakávali, sa totálne rozišli. „Teraz len veľmi ťažko zliepajú dokopy to, čo bolo samozrejmé,“ podotkol. Ako dodal, správajú sa ako keby dopredu vedeli, že to nemôžu uhrať proti tak silnému súperovi, akým je Smer-SD.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM