Webnoviny - Svet

Opozícia je nedočkavá, chce už zvoliť šéfa kontrolného úradu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Päť opozičných strán vyzýva predsedu parlamentu Pavla Pašku, aby na najbližšej júlovej schôdzi parlamentu zariadil voľby predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).

„Opakovane sme vyzývali pána Pašku, aby zaradil takýto bod na rokovanie schôdze parlamentu, keďže sa tak nestalo do dnešného dňa, tri mesiace po parlamentných voľbách, obrátili sme sa listom na pána Pašku,“ povedal dnes na brífingu poslanec za SaS Jozef Kollár.

Kollár pripomenul, že šéf Smeru-SD Robert Fico po parlamentných voľbách prisľúbil post predsedu NKÚ tej osobe, na ktorej sa dohodnú opozičné strany. Gábor Gál (Most-Híd) zdôraznil, že v opozícii panuje dohoda na spoločnom kandidátovi Kamilovi Krnáčovi (SaS).

Šéf klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník sa nazdáva, že demokraciou by sa sociálni demokrati nemali „oháňať“ len vtedy, keď im to vyhovuje. „Mnohokrát nám bolo tvrdené, že naši kandidáti budú zaradení na rokovanie a dohody budú naplnené. Zdá sa, že to tak nie je,“ povedal.

Podotkol, že problémy vznikli už pri kandidátovi na šéfa Úradu pre verejnej obstarávanie, ktorým mal byť nominant KDH. „Pokiaľ kandidát pánu premiérovi nevyhovoval, tak sa našli dôvody, prečo to nie je dobrý kandidát. Teraz sa nám zdá, že sa odkladá voľba predsedu NKÚ,“ vyhlásil.

Kaník dodal, že sa množia príklady porušovania rokovacieho poriadku. Ako príklad uviedol, že dnes Paška na žiadosť dvoch poslaneckých klubov odmietol okamžite zvolať poslanecké grémium, hoci mu to rokovací poriadok prikazuje.

„Vládny valec beží naplno a demokracia a dodržiavanie dohôd sú dobré len vtedy, keď to vyhovuje vládnej strane Smer-SD, a proti tomu rázne protestujem,“ zakončil. Paškov hovorca Pavel Chovanec tvrdí, že predseda parlamentu už na ostatnom poslaneckom grémiu oznámil, že voľba šéfa NKÚ sa uskutoční na júlovej schôdzi a teda bude aj určený termíny na podávanie nominácií.

Video: Opozícia chce voliť šéfa NKÚ, vyzýva Pašku na vypísanie termínu

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM