Ilustračný obrázok k článku Opozícia spúšťa petíciu: Chce odstúpenie Roberta Kaliňáka a Tibora Gašpara
Zdroj: TASR

Opozícia spúšťa petíciu: Chce odstúpenie Roberta Kaliňáka a Tibora Gašpara

Predstavitelia opozičných strán OĽaNO a SaS spúšťajú petíciu odstupte.sk za odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a policajného prezidenta Tibora Gašpara z funkcií.

Správy Krimi
Správy Krimi

Opozícia spúšťa petíciu: Chce odstúpenie Roberta Kaliňáka a Tibora Gašpara

Predstavitelia opozičných strán OĽaNO a SaS spúšťajú petíciu odstupte.sk za odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a policajného prezidenta Tibora Gašpara z funkcií.

Ilustračný obrázok k článku Opozícia spúšťa petíciu: Chce odstúpenie Roberta Kaliňáka a Tibora Gašpara
Zdroj: TASR

Na utorkovej tlačovej konferencii to oznámil šéf OĽaNO Igor Matovič. Kaliňák a Gašpar sú podľa neho zodpovední, že polícia nepomohla zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi.

„Na jednej strane sú Kaliňák a Gašpar zodpovední za to, ako bezpečne sa ľudia na Slovensku cítia. Namiesto toho, aby si robili svoju prácu, aby sledovali podvody a odhaľovali zločincov aj vo svojich radoch, vždy sa snažia zosmiešňovať tých, ktorí prišli s odhaleniami,“ povedal Matovič s tým, že Kaliňák si zo zastrašovania Kuciaka podnikateľom Mariánom Kočnerom robil posmech a bral to na ľahkú váhu.

„Tibor Gašpar dokáže povedať veľa pekných slov, ale on bol zodpovedný za to, ako rýchlo bude vyšetrené trestné oznámenie, ktoré podal Ján Kuciak. Novinár 28. októbra 2017 písal, že prešlo už 44 dní a prípad zrejme ešte nemá ani konkrétny policajt,“ pripomenul šéf Obyčajných.

„Na Slovensku až 53 percent neverí polícii, pred nami sú aj Albánsko, Srbsko, Čierna Hora či Turecko. Toto je výsledok práce Gašpara a Kaliňáka. Preto ich vyzývame, aby sa vzdali svojich postov a nehrali divadlo o tom, ako to tu vyšetria. Desať rokov kryjú zlodejiny, robia si posmešky z novinárov. Kuciak 44 dní prosil o pomoc a oni ho nechali v štichu,“ dodal Matovič.

Podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) upozornila, že Kuciak sa pred smrťou zaoberal údajným prepojením talianskej mafie na slovenských politikov zo Smeru-SD. „Pýtam sa, ako môžme mať dôveru v takúto políciu? Pokiaľ je táto línia pravdivá, kam sa dostane vyšetrovací tím pod Gašparom a prokurátori pod Jaromírom Čižnárom? Ako máme veriť polícii a prokuratúre? Čo by sa stalo, keby polícia dokončila svoju prácu a neriešila, na koho bola táto skupina Talianov naviazaná?“ pýtala sa.

Podľa nej sa jeden z Talianov Bruno Vadala v minulosti so zbraňou v ruke vyhrážal nejakému Nemcovi kvôli pozemku. „Nemec podal trestné oznámenie, polícia vypracovala návrh na podanie obžaloby pre nebezpečné vyhrážanie,“ informovala. Nicholsonová však nevie, ako prípad skončil.

Gábor Grendel (OĽaNO), ktorý je predsedom Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS, informoval, že bude mimoriadne rokovanie tohto výboru. „Jednu z firiem sledovala SIS. Bude nás zaujímať, čo zistili a ako s týmito zisteniami naložili ďalšie štátne orgány,“ vysvetlil.

Ľubomír Galko (SaS) bude zase ako predseda Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti NBÚ žiadať šéfa tohto úradu Jozefa Magalu, aby otvoril bezpečnostné previerky bývalého poslanca Smeru-SD a terajšieho šéfa krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na Úrade vlády SR Viliama Jasaňa a štátnej radkyne Márie Troškovej. Aj táto dvojica sa totiž spomína v súvislosti s Talianmi.

Zavraždený novinár Ján Kuciak sa v posledných mesiacoch zaoberal aj pôsobením ľudí blízkych talianskej mafii 'Ndrangheta na Slovensku a ich vzťahmi z minulosti s hlavnou štátnou radkyňou premiéra Roberta Fica Máriou Troškovou. 'Ndrangheta je podľa denníka Sme najmocnejšou mafiánskou skupinou v Taliansku. Policajný európsky úrad Europol skupinu priradil k najbohatším a najmocnejším zločineckým organizáciám na celom svete vôbec.

Trošková mala podľa denníka podnikať s Antoninom Vadalom, ktorý pôsobí na Slovensku. Hlavná štátna radkyňa bola od augusta 2011 do júna 2012 spoločníčkou a spolumajiteľkou firmy GIA Management, ktorú zakladala s Vadalom. Neskôr sa majiteľom firmy stal Pietro Catroppa. Ten podľa denníka Sme od roku 2016 vlastní aj firmu Prodest, v ktorej bol minulosti spoločníkom aj Viliam Jasaň. Firmu vlani monitorovala Slovenská informačná služba.

Trošková v minulosti pracovala ako Jasaňova poslanecká asistentka, zoznámiť ich mal Vadala. V súčasnosti je Trošková hlavná štátna radkyňa na úrade vlády.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín