Webnoviny - Svet

Opozícia súhlasí so smeráckou novelou rokovacieho poriadku

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 17. augusta (WEBNOVINY) – Opozičné strany súhlasia s novelou Rokovacieho poriadku Národnej rady SR poslancov za Smer-SD, pokiaľ ide o novú právomoc pre predsedu parlamentu navrhnúť doplnenie programu počas prebiehajúcej schôdze NR SR.

Rokovací poriadok parlamentu totiž nepočítal s možnou jednofarebnou vládou a definuje, že nový bod do programu schôdze môže plénum zaradiť iba na návrh troch poslaneckých klubov.

Jana Laššáková, Renáta Zmajkovičová a Robert Madej právnou normou odstraňujú tento problém, keď najsilnejšia strana Smer-SD s jasnou väčšinou 83 poslancov po formálnej stránke nemôže sama žiadať o zaradenie nového bodu do programu schôdze.

Toto ustanovenie spôsobilo aj procesné problémy pri rokovaní o novele zákona o sociálnom poistení.

Zmena kompetencií predsedu NR SR

Predseda parlamentu podľa novely bude môcť navrhnúť aj skrátenie, respektíve ukončenie rozpravy, čo si podľa platného rokovacieho poriadku vyžadovalo súhlas minimálne dvoch poslaneckých klubov.

Vo všetkých troch prípadoch, teda v prípade doplnenia programu do prebiehajúcej schôdze na návrh minimálne troch poslaneckých klubov alebo skrátenia, respektíve ukončenia rozpravy na návrh minimálne dvoch poslaneckých klubov sa do rokovacieho poriadku doplní možnosť „alebo na návrh predsedu parlamentu“.

Predseda NR SR nebude môcť podať návrh na vyradenie bodu z programu parlamentnej schôdze, tak ako doteraz to budú môcť navrhnúť minimálne tri poslanecké kluby.

Laššáková pripúšťa, že v druhom čítaní po širšej diskusii do návrhu môžu zapracovať ďalšie zmeny, ktoré vzídu širokým konsenzom.

Všetky parlamentné opozičné strany nemajú žiadne výhrady k tomu, aby predseda NR SR mohol navrhnúť rozšírenie programu prebiehajúcej schôdze a uznávajú, že treba odstrániť nezrovnalosti v rokovacom poriadku.

Bez problémov to nešlo

KDH a SDKÚ-DS sa však nepáči, že Pavol Paška bude môcť žiadať aj o skrátenie alebo ukončenie rozpravy.

„Rokovací poriadok je jediný nástroj, ktorý opozícia v parlamente má a môže ho využívať,“ konštatoval Pavol Abrhan z KDH s tým, že v tomto bode s návrhom Smeru-SD nesúhlasia. Podobný názor zdieľa aj predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník.

„Potom, čo predseda parlamentu predviedol na júlovej schôdzi, s týmto nemôžeme súhlasiť,“ uviedol. OĽaNO a SAS novela ako celok neprekáža.

„Nevidím v tom žiadny problém. Bola tu džentlmenská dohoda na začiatku volebného obdobia, teraz ide o zosúladenie tejto dohody s praxou,“ poznamenal líder OĽaNO Igor Matovič.

Aj poslanec za SaS Martin Poliačik sa domnieva, že ide o legitímnu zmenu, aby najsilnejšia a jediná vládna strana mohla zákonným spôsobom vstupovať do riadenia parlamentu.

„Ak by tu bola koaličná vláda, neriešime tento problém,“ vysvetlil s tým, že tak, ako kedykoľvek predtým mohli dve vládne strany navrhnúť obmedzenia v rozprave, bude tak môcť po novom urobiť predseda parlamentu.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM