Webnoviny - Svet

Opravený hrad Beckov možno sprístupnia už na jar

WEBNOVINY.SK

BECKOV 24. januára (WEBNOVINY) – Obec Beckov plánuje pokračovať v obnove Beckovského hradu. Vyhlásené verejné obstarávanie na rekonštrukciu horného hradu za 2,5 milióna eur však zrušila samotná obec.

Ako informoval starosta Beckova Karol Pavlovič, na súťaž bola daný podnet, chyby zistila aj obec.

„Bola daná žiadosť o nápravu. Na základe toho obec urobila podrobnú analýzu oznámenia a súťažných podkladov a na základe toho zistila nové skutočnosti, ktoré čiastočne menia opis predmetu zákazky a podmienky účasti uchádzačov. Ide o to, aby sme nejakým spôsobom zmenou určitých vecí nediskriminovali iných, aby túto súťaž nikto nenapadol,“ povedal starosta s tým, že určite vyhlásia novú súťaž.

S obnovou dolného hradu začali vlani, na rekonštrukčné práce získala obec 2,5 milióna eur z eurofondov. Opravu horného hradu chce taktiež financovať z prostriedkov Európskej únie. Projekt je síce hotový, stále však chýba potrebná výzva. „Výzva môže prísť v auguste, septembri, októbri, ťažko povedať,“ skonštatoval Pavlovič.

Hrad otvoria v máji alebo v júni

Rekonštrukcia dolného hradu by mala byť hotová tento rok. Starosta dúfa, že hrad otvoria v máji, prípadne v júni. S jeho obnovou začali v roku 2010, odkedy je národná kultúrna pamiatka pre turistov zatvorená.

V budúcnosti chcú pokračovať s obnovou horného hradu, kde by mali robiť doplnkový archeologický výskum doteraz neprístupných vonkajších objektov a aj reštaurátorský výskum, ktorého cieľom je vytvoriť podklady pre návrh na reštaurovanie jednotlivých architektonických a výtvarných prvkov hradu.

Obnova častí horného hradu bude pozostávať aj z geostatickej sanácie hradobných murív, vyčistenia a opravy kamenných okien, obnovenia stropných konštrukcií, obnovy klenieb, podláh, reštaurovania otvorov, okien a dverí, obnovy vonkajšieho kamenného schodiska, vybudovania terasy nad suterénom. Obnovou by malo prejsť horné i dolné nádvorie. Súčasťou rekonštrukcie nádvoria je i obnova západného múru horného nádvoria, jeho geostatická sanácia, obnova kamenných portálov a lavičiek, vybudovanie drevenej ochodze a ďalšie.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM