Prokop Slováček Zo Slovenska

OPÝTALI SME SA: Je začiatok školského roka veľký nápor na psychiku dieťaťa?

Prechod z prázdnin do školského režimu je náročný pre dieťa i pre rodičov. Čo prežíva prvák, ktorý musí čeliť úplne novým povinnostiam?

Ilustračný obrázok k článku OPÝTALI SME SA: Je začiatok školského roka veľký nápor na psychiku dieťaťa?
Zdroj: TASR

Aj vy máte ta trošku nepríjemné zimomriavky, keď sa v auguste v letákoch objaví tradičný slogan „Škola volá“? Ako to vplýva na psychiku dieťaťa a čo prežíva škôlkar, z ktorého sa stáva školák? Opýtali sme sa Zuzany Mackovej z internetovej poradne IPčko.

Návrat po prázdninách

Každé dieťa prežíva nástup do školy po prázdninách veľmi individuálne. Niektoré sa tešia, no sú aj také, ktoré pociťujú úzkosť a nechuť. „Prázdniny sú veľmi príjemným obdobím, no pokiaľ už má dieťa skúsenosť s tým, ako to v škole beží, tak je to naozaj skôr otázkou jeho individuálnej adaptability,“ povedala odborníčka pre náš portál. Skôr či neskôr si na školský režim opäť zvykne.

Iné je to podľa nej v prípade detí, ktoré majú negatívne skúseností, prípadne boli šikanované a ešte to nemajú v hlave spracované.

"Tam by sa dalo hovoriť o psychicky náročnom nástupe do školy. Ale nehovorila by som len o deťoch. Náročný môže byť prechod z prázdnin aj pre rodičov. Tí majú celkom dosť povinností, aby zohnali a zabezpečili všetko potrebné pre dieťa na úspešný rozbeh školského roka,“ vysvetľuje Macková.

Mohlo by vás zaujímať: Pripravte sa s nami na ďalší školský rok: Čo nemá chýbať v aktovke prváčika?

Som prvák, a to je radikálna zmena

Nástup do školy je radikálna zmena v živote dieťaťa, doteraz škôlkara, ktorého hlavnou náplňou bola väčšinou hra. „Prichádzajú povinnosti, iný režim, nároky na zvýšenú sebadisciplínu, žiada sa zmena myslenia i správania. To, ako to dieťa bude zvládať je vo veľkej miere závislé i od predprípravy na túto zmenu,“ hovorí Zuzana Macková.

Sú deti, ktoré naozaj netušia, čo ich čaká a majú obavy. No sú aj také, ktoré už majú nejaký pozitívny know-how od starších súrodencov, kamarátov a na školu sa tešia.

„Nové prostredie, kolektív, nové situácie, porovnávanie sa navzájom a hodnotenie výkonu môžu byť pre deti naozaj veľmi náročné. Tu je dôležitý práve prístup pedagóga. No je aj na rodičoch, ako sa dokážu popasovať s novými situáciami, odľahčiť atmosféru, prípadné napätie, ktoré v deťoch, ale aj v celej rodine môže po nástupe prváka do školy vznikať.“

Prečítajte si aj: Vyše dvadsať dní prázdnin. Koľko voľna si študenti počas školského roka užijú?

OPÝTALI SME SA: Je začiatok školského roka veľký nápor na psychiku dieťaťa?
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie