Webnoviny - Svet

Orbán očakáva vstup Maďarska do eurozóny najskôr o 10 rokov

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/APBUDAPEŠŤ 22. decembra (WEBNOVINY) – Vstup Maďarska do eurozóny nie je realistický skôr, ako skončí táto dekáda, vyhlásil v utorok maďarský premiér Viktor Orbán. Maďarsko v minulosti odložilo niekoľko termínov prijatia eura a krajina v súčasnosti nespĺňa ani jedno z kritérií pre vstup do eurozóny. Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters odhadujú, že Maďarsko príjme spoločnú európsku menu v roku 2016. „(Vstup do eurozóny) pred koncom tejto dekády nevyzerá byť realistický,“ povedal maďarský premiér pre televíznu stanicu M1.

Guvernér maďarskej centrálnej banky András Simor tento mesiac uviedol, že vstup do eurozóny nie je pre Maďarsko menej žiaduci ako pred európskou dlhovou krízou. Guvernér vyhlásil, že v kríze nie je euro, ale jednotlivé členské krajiny. Dodal, že maďarská vláda by mala predložiť dôveryhodný dátum, kedy krajina prijme spoločnú európsku menu.

Maďarská vláda schválila zníženie rozpočtového deficitu v budúcom roku na úroveň 2,94 % hrubého domáceho produktu (HDP), čiže pod hranicu 3 % HDP, ktorá je maximálne prípustná podľa pravidiel Európskej únie. Zároveň uviedla, že bude pracovať na znížení vysokého verejného dlhu krajiny.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM