Webnoviny - Svet

Organizátori deaflympiády chcú vyrovnať pozdĺžnosti

WEBNOVINY.SK

Na zimnom štadióne v Kežmarku mala prebiehať časť 17. deaflympijských hier. Tohto roku začala veľká rekonštrukcia štadióna za 19 miliónov eur. Po tom, čo slovenská strana nesplnila podmienky, ku ktorým sa zaviazala, Medzinárodný deaflympijsky výbor rozhodol o zrušení hier na Slovensku. Práce na štadióne dnes naďalej pokračovali. Vedenie mesta verí, že táto investícia nebude stáť Kežmarok ani cent.Foto: SITA/Rastislav Ovšonka BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) – Medzinárodný výbor športu nepočujúcich (ICSD) v piatok podvečer oficiálne zrušil 17. zimné deaflympijské hry, ktoré sa mali konať od 18. do 26. februára vo Vysokých Tatrách. Organizátori mali od začiatku príprav finančné problémy, ktoré nedokázali vyriešiť. Ani týždeň pred začiatkom športového sviatku nepočujúcich nemali zabezpečené športoviská. ICSD po vyhodnotení situácie okolo finančného zabezpečenia a štádia príprav napokon podujatie oficiálne zrušila.

Predseda organizačného výboru Jaroslav Ruda v stanovisku, ktoré poskytol tlačovej agentúre SITA, uviedol, že do poslednej chvíle sa snažil získať domáceho partnera, ktorý by poskytol pôžičku na prípravy podujatia. „Žiaľ, napriek mimoriadnemu úsiliu sa toto nepodarilo a rokovania boli neúspešne ukončené. Vzhľadom na časový faktor Hry nemožno v pôvodnom termíne pripraviť. Rozhodnutie o zrušení 17. zimných deaflympijských hier bolo vykonané s cieľom nezvyšovať výdavky príchodom zahraničných účastníkov,“ píše sa v stanovisku Jaroslava Rudu.

Podľa šéfa organizátorov sú všetky vynaložené náklady evidované a pracuje sa na tom, aby sa pozdĺžnosti čo najskôr vyrovnali. „Súčasne chceme požiadať, aby investičné akcie, vrátane rekonštrukcie štadiónov v Levoči a Kežmarku neboli spájané so zrušením deaflympijských hier. Aj keď sa rekonštrukcie začali s cieľom uskutočniť na nich deaflympijské súťaže, samotný investičný zámer nie je viazaný na konanie hier a investičné akcie budú realizované,“ uviedol Jaroslav Ruda, ktorý chce urobiť všetko preto, aby sa negatívne dopady zrušenia obmedzili na najmenšiu mieru.

Slovensko získalo právo usporiadať zimnú deaflympiádu 2011 v januári 2005 na kongrese ICSD v Melbourne. V máji 2010 ICSD odňala Vysokým Tatrám štatút organizátora vzhľadom na chýbajú finančné zdroje organizátorov. V júli 2010 to už neplatilo a podtatranský región po inšpekcii bol opäť usporiadateľom. Už vtedy sa však hovorilo o finančných problémoch i o chýbajúcich dohodách s prevádzkovateľmi športovísk.

K dohode neprišlo ani v predchádzajúcich týždňoch. Organizátori nemali prenajaté zimné štadióny na hokej a curling a ani lyžiarske strediská v Jasnej a na Štrbskom Plese, kde chceli usporiadať súťaže v lyžiarskych disciplínach a snoubordingu. Organizátori pred týždňom v nedeľu deklarovali snahu usporiadať podujatie v minimálnom režime, na ktorý majú finančné prostriedky. Situáciu nevyriešilo ani stredajšie stretnutie s majiteľmi stredísk, ktorí požadovali zložiť do piatka finančné záruky. V piatok zástupcovia Jasnej a Štrbského Plesa oznámili, že deaflympiáda u nich nebude.

Deaflympiádu neorganizoval Slovenský paralympijský výbor (SPV) a ani Slovenský olympijský výbor (SOV). Jej jediným organizátorom bol Slovenský zväz nepočujúcich športovcov (SZNŠ), ktorý vystúpil z radov SPV v roku 2005 a odvtedy pôsobí samostatne. Preto SPV nemá nič spoločné s organizáciou 17. zimných deaflympijských hier (hry pre nepočujúcich a sluchovo postihnutých športovcov) na území Slovenska.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM