Webnoviny - Svet

Osemnásť obrích sôch z piesku ozdobí nákupne centrum v Nitre

WEBNOVINY.SK

Na Svätoplukovom námestí v Nitre vyrastla šesťmetrová socha svätých Cyrila a Metoda z morského piesku, ktorej autorom je Radovan Živný z Čiech.Foto: SITA/Martin HavranNITRA 13. júna (WEBNOVINY) – Osemnásť obrích sôch z piesku ozdobí obchodné centrum Galéria Mlyny v Nitre. Postaví ich osem sochárov z ôsmich krajín v rámci festivalu Golden Sand Festival.

Pracovať na nich budú priamo pred očami verejnosti od 27. júna do 2. júla. Výstava potrvá od 3. júla do 14. augusta. Slovensko bude zastupovať umelec Martin Pokorný, ktorý postaví sochu s názvom Mlyny.

Ostatní autori prídu do Nitry z Japonska, Belgicka, Holandska, Írska, Talianska, Portugalska a Čiech. Výstava sa bude konať pod záštitou riaditeľa Opery Slovenského národného divadla Petra Dvorského a primátora mesta Nitry Jozefa Dvonča. Informovala o tom marketingová manažérka Galérie Mlyny Petra Waldnerová.

Svätoplukovo námestie zároveň od 10. júna zdobí devätnásta, najväčšia socha, ktorá stvárňuje svätých Konštantína a Metoda. Je kópiou kamenného súsošia na Nitrianskom hrade, ktorého autorkou je akademická sochárka Ľudmila Cvengrošová. Socha je predzvesťou slávností Nitra, milá Nitra, ktoré mesto Nitra organizuje od 1. do 5. júla. Slávnostne ju predstavia verejnosti 3. júla za účasti Petra Dvorského.

Sochu z morského piesku vysokú zhruba 5,5 metra postavil Radovan Živný z Čiech. „Doviezli sme do Nitry 145 ton piesku. Sochu neskôr zmeriame presne, pretože sa tu pokúšam prekonať rekord z vlaňajšku,“ povedal pre agentúru SITA Živný. Minulý rok vytvoril v Olomouci v rámci Golden Sand Festivalu piesočnú kópiu morového stĺpu, ktorý sa nachádza na hlavnom námestí v Olomouci. Zapísal sa tým do Českej knihy rekordov. Socha bola vysoká 5,265 metra a vážila takmer 100 ton.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM