Webnoviny - Svet

OSN o zemetrasení na Haiti nemá informácie

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP

ŽENEVA 13. januára (WEBNOVINY) – Organizácia Spojených národov ani žiadne organizácie patriace pod OSN nemajú konkrétnejšie informácie o zemetrasení na Haiti, ktoré si podľa zatiaľ neoverených správ vyžiadalo tisíce obetí. Zemetrasenie zničilo aj sídlo OSN v haitskej metropole Port-au-Prince ako aj budovy, v ktorých sídlil Detský fond OSN (UNICEF) a Svetový potravinový program (WFP).

Podľa hovorkyne Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) Elisabeth Byrsovej bolo v sídle OSN v haitskej metropole v čase, keď oblasť zasiahlo zemetrasenie, asi 200 až 250 ľudí. Ďalší pracovníci boli podľa nej v neďalekých budovách UNICEF-u a WFP. Od žiadneho z nich zatiaľ OSN nemá informácie o situácii a obáva sa o ich osud. „Nemáme žiadne správy. Situácia je nesmierne vážna,“ povedala Byrsová novinárom v Ženeve.

Zemetrasenie, ktoré v utorok večer zasiahlo karibský ostrov Haiti, si vyžiadalo tisíce obetí. Tvrdia to humanitárni pracovníci, ktorí v oblasti pôsobia. Presnejšie údaje však zatiaľ nie sú k dispozícii, pretože situácia na mieste je úplne chaotická. Pracovník kresťanskej charitatívnej organizácie na Haiti Karel Zelenka tvrdí, že „musí ísť o tisíce obetí“. Bližšie podrobnosti Zelenka prezradiť nestihol, lebo hneď po tejto informácii sa prerušilo telefonické spojenie.

Podľa reportéra agentúry AP, ktorý je v haitskej metropole Port-au-Prince, je zemetrasenie v krajine ťažko skúšanej prírodnými nešťastiami nepredstaviteľnou pohromou. Väčšiu tragédiu Haiti nezažilo podľa neho najmenej posledných 200 rokov.

Na uliciach ležia tisíce ľudí, niektorí z nich sú mŕtvi, iní umierajú a nemá im kto pomôcť, informuje spravodajca AP. Na Haiti podľa neho nefunguje zdravotníctvo ani záchranné služby, takže ľudia sú odkázaní zväčša na seba samých alebo na pomoc blízkych. „Nemocnice nezvládajú všetkých ľudí,“ potvrdzuje jeho slová Louis-Gerard Gilles, haitský lekár a bývalý poslanec. „Haiťania sa musia modliť. Všetci sa musíme spolu modliť,“ hovorí Gilles. Mnohí Haiťania však začali namiesto modlenia vykrádať obchody zdevastované zemetrasením, informuje agentúra AFP.

Zemetrasenie spôsobilo v Port-au-Prince a jeho okolí zrútenie mnohých budov vrátane prezidentského paláca či sídla OSN. Prvé zemetrasenie, ktoré zasiahlo karibskú oblasť, dosiahlo magnitúdo 7,3. O niekoľko minút neskôr prišla druhá vlna otrasov, najsilnejšie z nich malo magnitúdo 5,9. Ich epicentrum sa nachádzalo 16 kilometrov od Port-au-Prince, kde je situácia najhoršia. V meste vládne panika a k chaotickej situácii prispieva aj prerušenie telekomunikačných spojení.

Na katastrofu už zareagovali mnohé krajiny vrátane USA, Kanady, Francúzska a krajín Latinskej Ameriky. Všetci ponúkajú jednej z najchudobnejších krajín sveta materiálnu pomoc.

SITA/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM