Ostrá Lúka sa opäť pokúša predať známy kaštieľ. Cenu znížila o desaťtisíce eur

O kúpu podielu prejavili už predvlani záujem jeho noví šestinoví spolumajitelia. Podľa starostu Jeloka cena určená znalcom sa im ale nepozdávala a tak zrejme čakajú na jej zníženie.

Kaštieľ v Ostrej Lúke v okrese Zvolen, ktorý kedysi kvôli svojej priateľke Adele Ostrolúckej navštevoval aj Ľudovít Štúr, sa obec opäť pokúša predať. Svoj päťšestinový podiel ponúka najnovšie už v štvrtom kole za 250 000 eur.

Podľa starostu Juraja Jeloka obec začala vlani svoj väčšinový podiel ponúkať za cenu znaleckého posudku, čo bolo 336 000 eur. Do uzávierky na podávanie ponúk sa ale nikto neprihlásil. Ani ďalšie dve ponukové kolá so zníženou cenou nepriniesli očakávaný výsledok. „Preto teraz poslanci zasadli a opäť znížili cenu,“ uviedol.

O kúpu podielu prejavili už predvlani záujem jeho noví šestinoví spolumajitelia. Podľa Jeloka cena určená znalcom sa im ale nepozdávala a tak zrejme čakajú na jej zníženie.

Obec odkúpila podiel na kaštieli od štátu v roku 2012. Nezískala však zdroje na jeho obnovu, keďže nezískala súhlas vtedajších spolumajiteľov a tak po lehote piatich rokov, pokiaľ nemohla s majetkom hýbať, sa ho rozhodla predať.

Kaštieľ zo 17. storočia je už dlhší čas v zlom technickom stave. Zateká do jednej jeho časti a obec robí aspoň základné opatrenia, aby sa stav rapídne nezhoršil. „Pomocnú ruku nám v tomto smere podali aj noví spolumajitelia,“ pripomenul starosta. Predaj kaštieľa so záväzkom jeho následnej obnovy a vhodného využitia by ale pre obec mohol byť v konečnom dôsledku výhrou. „Chceli by sme potom dosiahnuť, aby tam bola umiestnená aspoň pamätná izba Adely Ostrolúckej,“ podotkol starosta.

V kaštieli sídlil niekoľko desaťročí, až do roku 2005, okresný archív. Objekt bol však už v tom čase poškodený, porušená bola najmä jeho strecha. Archív preto v tom istom roku presťahovali do zrekonštruovaných priestorov bývalej práčovne na sídlisku Podborová vo Zvolene. Kaštieľ, ktorý je kultúrnou pamiatkou, je odvtedy prázdny.

Pozrite si v priloženej fotogalérii zábery z Ostrej Lúky!

Zdroj: TASR