Webnoviny - Svet

Oteplilo sa, situácia na riekach sa upokojila

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 2. marca (WEBNOVINY) – Situácia na vodných tokoch na celom území Slovenska je v súvislosti s oteplením stabilizovaná. Pre agentúru SITA to uviedol manažér pre mediálnu komunikáciu Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Pavel Machava.

Po nedávnych komplikáciách s ľadovými zápchami sa situácia upokojila. Na menších vodných tokoch však vodohospodári ešte registrujú ľad.

„V povodiach tokov Kysuca, Váh a Orava sa situácia v posledných hodinách stabilizovala, pričom v noci sme zaznamenali na tokoch pokles vodnej hladiny, v oravskom a kysuckom regióne slabý vzostup vodných stavov,“ informoval Machava.

Vodné hladiny menších tokov ešte stále ovplyvňuje ľad a môžu podľa jeho slov prekročiť stavy zodpovedajúce stupňom povodňovej aktivity. „Na väčšine prítokov rieky Kysuca sú stále ľadové kryhy, vytvárajú sa prúdnice a ľad sa pomaly topí,“ uviedol manažér pre mediálnu komunikáciu SVP. Môžu však ešte byť miestne ľadochody, ktoré sa dostanú do rieky Kysuca.

V piatich obciach Rudina, Štiavnik, Kysucké Nové Mesto, Ochodnica a Kysucký Lieskovec bol už odvolaný druhý stupeň povodňovej aktivity. V toku Kysuca vrátane jeho prítokov bol stupeň povodňovej aktivity znížený z tretieho na druhý. „Zvýšené stupne sú však stále vyhlásené v šestnástich lokalitách,“ dodal Machava.

Pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku stále zasahujú na Orave v obciach Oravská Polhora a Oravská Lesná. „Vzhľadom na počasie v najbližšom čase nepredpokladáme prudký vzostup vodných hladín, situácia sa však môže zmeniť v závislosti od vývoja počasia a zrážkovej činnosti,“ uzavrel Machava.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM