Webnoviny - Svet

Otvorili výstavu o histórii turistických chát

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Rastislav Ovšonka POPRAD 19. júla (WEBNOVINY) – Slovenské združenie telesnej kultúry (SZTK) – Múzeum telesnej kultúry v SR inštalovalo v Podtatranskom múzeu v Poprade výstavu s názvom S batohom cez hory, ktorá je venovaná histórii turistických chát a útulní na Slovensku do roku 1949. Jednotlivé bannery zachytávajú chaty vždy z istej oblasti Slovenska, pomocou krátkych textov a fotografií. Výstava je pre verejnosť prístupná do 3. októbra denne od utorka do nedele.

S výstavbou turistických útulní a chát na území Slovenska sa začalo v 19. storočí, predovšetkým v oblasti Vysokých Tatier. Prvou chatou na slovenskej strane Tatier bola Rainerova chata (útulňa), ktorú v roku 1863 postavil Johann Rainer na Starolesnianskej poľane. Chaty vznikali najskôr živelne, neskôr ich stavali aj nadšenci z Uhorského karpatského spolku založeného 10. augusta 1873 v Starom Smokovci. Po založení Uhorského turistického spolku v Budapešti v roku 1891 sa postupne rozvinula výstavba chát aj v iných oblastiach Slovenska.

Po vzniku Československa nastal rozmach turistiky a tým aj výstavby turistických chát a útulní. Väčšina chát prešla do majetku Klubu československých turistov (KČST). Klub okrem udržiavania pôvodných chát a útulní výrazne prispel aj k budovaniu nových turistických zariadení. V roku 1939 prevzal chaty do správy Klub slovenských turistov a lyžiarov (KSTL). Počas 2. svetovej vojny a najmä počas SNP bolo úplne zničených 56 turistických chát KSTL a 15 bolo ťažko poškodených.

Hneď po vojne KSTL investoval do obnovy chát nemalé prostriedky, len do konca roku 1946 to bolo 50 miliónov korún. V roku 1949 bol Klub slovenských turistov a lyžiarov začlenený do jednotnej telovýchovnej organizácie Sokol, pod ktorú prešiel aj celý jeho majetok. Výstava je doplnená o trojrozmerné predmety zo zbierok SZTK – Múzea telesnej kultúry v SR a Podtatranského múzea v Poprade.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM