Webnoviny - Svet

Ovce.sk radí, ako chrániť deti pred zlom z internetu

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Michal SvítokBRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) – Ako môžu rodičia a učitelia ochrániť svoje deti pred nástrahami virtuálneho sveta? Odpovede na túto otázku ponúkajú dve príručky na portáli Ovce.sk v sekcii Príručky.

Autori projektu, ktorý zastrešuje ministerstvo vnútra, ich dávajú do pozornosti pri príležitosti dnešného medzinárodného Dňa bezpečného internetu. „Aj keď rodič nie je internetovo zdatný, vie si so svojím dieťaťom krok za krokom prejsť jednotlivé ohrozenia,“ hovorí Miroslav Drobný z autorského tímu.

Edukačný projekt Ovce.sk upozorňuje na úskalia virtuálnej komunikácie prostredníctvom deviatich krátkych rozprávok na rovnomennej internetovej adrese. Venujú sa pálčivým problémom ako diskriminácia a rasizmus na internete, zneužívanie fotografií a videí, zverejňovanie fotografií s odhalenými časťami tela, kybernetické prenasledovanie či anorexia ako výsledok receptov krásy na internete. Autori dnes na bratislavskom Gymnáziu L. Novomeského predstavili päť nových častí. Okrem iných prepožičal postavičkám hlas aj herec Jozef Vajda.

Príručka pre rodičov ponúka komentáre k jednotlivým epizódam. Príručka pre učiteľov prináša nápady na doplnkové aktivity pre deti. Podľa Drobného sú animované videá určené predovšetkým najmenším deťom, už v škôlke a následne na prvom stupni základných škôl. „Je to základ, pretože na druhom stupni sa už deti stretávajú so sociálnou sieťou a ďalšími ohrozeniami, ktorým sa venujeme,“ poznamenal Drobný.

Novinkou je rozšírenie projektu do celej Európy. „Rozprávky dnes môžu vidieť napríklad aj v Slovinsku, kde ich nadaboval známy slovinský rapper Rok Terkaj,“ hovorí Drobný. Multijazyčné verzie rozprávok ako aj hry, kvízy, maľovanky alebo tapety sú dostupné na portáli sheeplive.eu.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM