Webnoviny - Svet

P. Bystrica je najhoršia v hodnotení samosprávnych opatrení

WEBNOVINY.SK

Považská Bystrica. Ilustračné foto.Foto: SITA/Richard NemecTRENČÍN 5. mája (WEBNOVINY) – Považská Bystrica skončila v projekte Hodnotenie samosprávnych opatrení za prvý štvrťrok tohto roku ako posledná.

Centrum hospodárskeho rozvoja vytýka mestu obmedzenie prístupu verejnosti na zasadnutia komisií. Mestské zastupiteľstvo v Považskej Bystrici rozhodlo, že rokovania jeho komisií môžu byť neverejné.

O prítomnosti verejnosti či médií rozhodujú členovia komisie hlasovaním. „Pritom vďaka prítomnosti regionálnych médií na zasadnutiach komisií sa v minulosti mohli občania dozvedieť o niektorých zámeroch už vopred a mohli mať lepší prehľad o dianí v meste, o tom, čo sa pripravuje,“ uvádza sa v hodnotení Centra hospodárskeho rozvoja.

Opatrenie kritizovala aj Transparency International, ktorá ho označila za krok späť. V minulosti totiž ohodnotila v rebríčku otvorenosti samospráv Považskú Bystricu pomerne vysoko, a to aj vďaka vysokej miere prístupu verejnosti na rokovania komisií a mestskej rady a práva verejnosti vystúpiť na týchto zasadnutiach. Agentúra SITA sa pokúsila získať stanovisko mesta Považská Bystrica, s jej hovorcom, ani primátorom sa jej však nepodarilo spojiť.

Prvá skončila v hodnotení opatrení samospráv Trnava za priame prenosy z rokovaní mestského zastupiteľstva. Na druhej priečke je Prešov, ktorý zverejnil digitálnu mapu na internete, na tretej Prešovský samosprávny kraj za podporu rómskych školákov motivačným štipendiom.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM