Webnoviny - Svet

P. VELITS: Všetko vyšlo podľa predstáv

WEBNOVINY.SK

Slovenskí cyklisti Peter (vľavo) a Martin Velitsovci sa spolu so svojimi tímovými kolegami z HTC – Columbia stali víťazmi 1. etapy pretekov Vuelta a Espaňa. Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza SEVILLA 29. augusta (WEBNOVINY) – Slovenská cestná cyklista prežíva úspešný rok, o trojica zástupcov v tímoch ProTour dosahuje výborné výsledky. V sobotu zažili premiérový pocit z víťazstva na pretekoch veľkej trojky bratia Peter a Martin Velitsovci. Spolu s kolegami z tímu HTC-Columbia vyhrali tímovú časovku v Seville na 13 km v rámci úvodu 65. ročníka Vuelta a Espaňa.

Zo slovenských rodákov sa na Okolo Španielska z etapového víťazstva tešil len Ján Svorada, v roku 1996 však už reprezentoval Českú republiku. Dnes 41-ročný excyklista vtedy triumfoval v troch etapách.

Velitsovci sa s tímom HTC-Columbia presadili v nočnej časovke družstiev. Trať v uliciach Sevilly si niekoľkokrát prešli, tri dni na nej trénovali a výsledok sa dostavil. Pre dvojičky je to najlepší výsledok v profesionálnom pelotóne. "Všetko nám vyšlo skvele. Jedným slovom by som povedal, že dnes to bolo super. Presne takto sme si to predstavovali. Túto časovku sme trénovali už tri dni, napokon všetko vyšlo podľa plánov. Veľmi sa tešíme z tohto úspechu. Je to niečo neskutočné, určite nám do ďalších etáp dodá toto prvenstvo ďalšie sily,“ povedal pre agentúru SITA Peter Velits.

Celková klasifikácia po prvej etape sa tvorila na základe toho, v akom poradí boli cyklisti zoradení pri prejazde cieľom. Za lídrom Markom Cavendishom finišovali Peter a Martin Velitsovci, preto im vo výsledkovej listine patrí zatiaľ 2. a 3. priečka. Dvojičky boli blízko aj k premiérovému dresu lídra, čo sa na pretekoch Grand Tour zatiaľ nikomu z ich krajanov nepodarilo. „Záver sme mali dohodnutí. Ako prvý mal prejsť cieľom Mark. On je hviezda tímu, okolo neho sa točí veľa vecí. Je to dobré aj z hľadiska reklamy,“ uviedol Peter Velits a pokračoval: „Určite ma nemrzí, že červený dres nemám ja. Tak ako ho má Mark, tak ho mohol mať ktokoľvek z nás.“

V podobnom duchu sa po časovke vyjadroval aj hviezdny Cavendish, ktorý ocenil prácu celého tímu. „Do červeného dresu som sa dostal len vďaka mojim ďalším ôsmim kolegom, ktorí veľmi tvrdo pracovali. Som hrdý na to, čo sme spravili ako tím. Osobne som sa na víťazstve podieľal desiatimi percentami, zvyšok si podelili moji kolegovia,“ tvrdil podľa cyclingnews.com Cavendish.

Tím HTC-Columbia pred úvodnou časovkou nepatril medzi favoritov. Skôr sa hovorilo o zoskupeniach Saxo Bank na čele so Schleckovcami a Fabianom Cancellarom alebo Garmin-Transitions. V USA registrovaný tím však všetkých prekvapil. „Priznám sa, že netuším, čo sa pred časovkou hovorilo a kto mal byť podľa odhadov favoritom. My sme si verili od začiatku, že môžeme ísť na víťazstvo. Vedeli sme, že keď pôjdeme konštantne a dostatočne rýchlo, určite dosiahneme dobrý výsledok. Ako sme sledovali potom súperov, hneď sme vedeli, že sme išli super. Po jazde sme mali všetci veľmi dobré pocity,“ opisoval Peter Velits.

Do cieľa napokon z HTC-Columbia finišovalo 8 cyklistov, deviaty Bernhard Eisel trochu v závere zaostal. „Do posledného kilometra odviedol dobrú prácu, potiahol špicu a potom odstúpil. Myslím si, že defekt v závere nedostal, skôr to bolo tým, že urobil svoju robotu a viac už nemohol,“ vyjadril svoj názor Peter Velits.

Organizátori Vuelty sa snažili úvod zatraktívniť a časovka sa išla neskoro v noci. Začínalo sa až po 22.00 h, končilo krátko pred polnocou. Aj napriek umelému osvetleniu, bola na niektorých úsekoch tma. „My sme mali trať prejdenú, každý vedel, kde má ťahať, ktorý je jeho sektor. Podmienky mne osobne neprekážali,“ uviedol Peter Velits.

Po skončení časovky nasledovala slávnostná ceremónia, počas ktorej vyšiel na pódium celý tím. Po rýchlej večeri a regenerácii sa cyklisti uložili spať, v nedeľu ich po 13.00 h čaká druhá etapa. Veľa času na oslavy preto v HTC – Columbia nemajú. Prioritou tímu bude teraz udržať Cavendishov červený dres čo najdlhšie. „Štart nedeľňajšej etapy bude trocha neskôr ako zvyčajne, takže so spánkom by nemal byť problém. Podmienky sú pre všetkých rovnaké. Nás víťazstvo v sobotňajšej časovke určite motivovalo do ďalších bojov. Už v ďalších etapách sa pokúsime o čo najlepšie výsledky,“ uzavrel Peter Velits.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM