Webnoviny - Svet

Pacient psychiatrie, ktorý vraždil, je vo väzbe

WEBNOVINY.SK

NITRA 7. októbra (WEBNOVINY) – Psychiatrický pacient, ktorý v pondelok na úteku vraždil, je už v nitrianskej väznici. Okresný súd rozhodol o jeho vzatí do väzby v utorok večer. “Väzba v jeho veci môže trvať 48 mesiacov, keďže je stíhaný za obzvlášť závažný zločin,” uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa súdu Zuzana Michalová. Dovtedy by mal súd právoplatne rozhodnúť o jeho ďalšom osude, inak pôjde na slobodu. Iba 18-ročný Martin K. z Topoľčian ušiel z Psychiatrickej nemocnice Veľké Zálužie a v dedine bez príčiny na smrť dobil 80-ročnú starenku jej vlastnou francúzskou barlou. Našli ju policajti po tom, čo fyzicky napadol aj jej susedu. Tej prišli na pomoc dvaja muži z obce a páchateľa zadržali do príchodu polície. Martin K. si na skutok nepamätal a na polícii nebol schopný vypovedať.

Polícia ho chcela umiestniť späť na psychiatriu, nemocnica ho však odmietla prijať, pretože predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre pacientov aj personál. Jeho trestnú zodpovednosť preukáže vyšetrovanie na základe lekárskych posudkov. Vyšetrovateľ už začal trestné stíhanie vo veci obzvlášť závažného zločinu vraždy a pokusu o vraždu, za čo mu hrozí väzenie na 20 až 25 rokov.

Ako pre agentúru SITA povedala riaditeľka Psychiatrickej nemocnice Veľké Zálužie Mária Kabátová, polícia má k dispozícii znalcov – psychiatrov, ktorí s veľkou pravdepodobnosťou odporučia ochrannú liečbu. Tá sa vykonáva podľa miesta bydliska, čiže Martin K. patrí do Veľkého Zálužia. “My sa tomu bránime, pretože toto je prostredie civilnej nemocnice a vôbec nie sme pripravení zvládať takúto agresivitu,” uviedla Kabátová. Apeluje na urýchlený vznik detenčného ústavu, teda väzenia pre psychicky chorých, kde sú okrem zdravotníckeho personálu aj bachari. Vláda schválila, že takýto ústav bude v Hronovciach v okrese Levice.

Riaditeľka si nevie vysvetliť, ako mohol pacient nie príliš silnej telesnej konštrukcie vykopnúť bezpečnostnú mrežu. Osadená bola v hrubom 80-centimetrovom múre, pripevnená na štyroch miestach, asi 20 centimetrov do hĺbky múru. Mreža bola len zhruba rok stará, osadili ju pri výmene okien v nemocnici. Pacient v psychotickom stave však vie vynaložiť oveľa väčšiu silu ako obvykle, poznamenala riaditeľka a dodala, že nemocnica si dá spraviť technickú expertízu mreže. Väčšie bezpečnostné opatrenia sa však prijímať nebudú.

Martina do Veľkého Zálužia prijali pre podozrenie na vážnu duševnú chorobu v noci z piatka na sobotu. Priviezli ho sem z pohotovosti v Topoľčanoch, kde sa správal deštruktívne voči veciam. Už od dvanástich rokov mal problémy s drogovou závislosťou. Po hospitalizácii už známky agresivity nejavil, užíval lieky a spolupracoval s personálom nemocnice. V pondelok ráno však vykopol mrežu na okne a v dedine vraždil. “Sami sme šokovaní, takéto konanie sa vôbec nedalo predpokladať, konal chorobne. Za 52 rokov fungovania nemocnice sa takéto niečo nestalo,” skonštatovala Kabátová.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM