Martin Sýkora Krimi Zo Slovenska

Pád turistky v Tatrách: Zasahovalo 12 profíkov, 5 dobrovoľníkov a vrtuľník!

Sobotná túra sa takmer stala tragickou pre slovenskú turistku (30), ktorá sa pošmykla a spadla do žľabu. Záchranári tradične odviedli špičkovú prácu!

Ilustračný obrázok k článku Pád turistky v Tatrách: Zasahovalo 12 profíkov, 5 dobrovoľníkov a vrtuľník!
Zdroj: Facebook/Horská záchranná služba

V sobotu (15.7.) v popoludňajších hodinách boli záchranári Horskej záchrannej služby (HZS) požiadaní o pomoc pre 30–ročnú slovenskú turistku, ktorá sa počas prechodu Troma kopami v Západných Tatrách pošmykla na mokrej skale a spadla do žľabu spadajúceho do Žiarskej doliny.

„Turisti, ktorí tam boli s ňou a kontaktovali tiesňovú linku, ju nevideli, len počuli kričať. Sťažovala sa na bolesti v chrbtovej časti, dolných končatinách a ťažkosti s dýchaním,“ opísali udalosť horskí záchranári. Na pomoc jej okamžite odišli záchranári HZS zo Žiarskej doliny, ako aj zo severnej časti Západných Tatier – Zverovky. Kolegom na pomoc smerovali aj dvaja záchranári HZS z Nízkych Tatier. O súčinnosť bola požiadaná Vrtuľníková zdravotná záchranná služba (VZZS) z Popradu.

V oblasti Troch kôp bol vysadený lekár VZZS. Následne sa posádka vrtuľníka vrátila do ústia Žiarskej doliny pre dvoch záchranárov HZS, ktorí boli vysadení pod Troma kopami. „Záchrannú akciu komplikovala prevaľujúca sa hmla, pre ktorú bol problém presne lokalizovať postihnutú zo vzduchu ako aj vysadiť záchranárov priamo pri nej. Dvojica záchranárov HZS smerovala od Žiarskej chaty pod žľab, kde sa turistka nachádzala,“ uviedli záchranári.

Po lokalizovaní miesta pádu, lekár VZZS spolu so záchranármi zišli k zranenej. Po vyšetrení jej poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť, nabalili ju do nosidiel UT 2000. Medzitým na miesto prišla aj ďalšia skupina horských záchranárov s potrebným vybavením na vyprostenie z exponovaného terénu.

„Následne ju pomocou lanovej techniky spustili cca 200 metrov do spodnej časti žľabu. Odtiaľ bola na nosidlách transportovaná na miesto, odkiaľ ju bolo možné spolu s lekárom VZZS v podvese vrtuľníka evakuovať z doliny,“ konštatovali pracovníci HZS. Vrtuľník VZZS pristál v ústi Žiarskej doliny, kde bola pacientka preložená na palubu a letecky transportovaná do nemocnice. „Počas záchrannej akcie požiadali o pomoc aj piati turisti, ktorí boli v danej lokalite s ňou, nakoľko sa báli v strmom a po daždi šmykľavom teréne postupovať ďalej,“ dodali horskí záchranári, ktorí turistom pomohli v prechode cez exponované úseky a v ich sprievode zostúpili na Žiarsku chatu, odkiaľ boli vozidlom HZS odvezení do ubytovacieho zariadenie.

Záchrannej akcie sa zúčastnilo 12 profesionálnych a 5 dobrovoľných záchranárov HZS a posádka vrtuľníka VZZS z Popradu.

Zdroj: Facebook/Horská záchranná služba
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM