Webnoviny - Svet

Padli aj slzičky a zachvel sa hlas, priznal lúčiaci sa Hrbatý

WEBNOVINY.SK

AKTUALIZOVANÉ o 17:57

BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) – "Čo môžem hodnotiť, môžem povedať len veľké ďakujem. Bolo to dnes veľmi pekné. Ľudia prišli a zostali až do konca aj napriek tomu, že je nedeľa a hralo sa iba proti Macedónsku.. Mám pocit, že niekedy ani to poďakovanie nestačí. Keby som mohol vyjadriť všetku svoju vďaku za tie roky strávené v Davisovom pohári, našiel by som ešte tisíc ďalších spôsobov. Ospravedlňujem sa všetkým, na ktorých som zabudol v ďakovnej reči priamo na kurte. Nie, nedávam väčšinou súperom 6:0, 6:0, ani v slovenskej lige som nikdy nevyhral 6:0, 6:0. A to dokonca ani proti takým hráčom, ktorí si prišli pred zápasom ku mne pre autogram a poďakovali sa dopredu, že môžu proti mne hrať. V najlepšom treba skončiť a podľa dnešného výsledku mi to aj vyšlo. Padli aj slzičky určite, aj sa mi zachvel hlas. Rozlúčka chytí každého správneho športovca, keď to robí z lásky, ale šport sa nedá robiť večne ako biznis. Ja som mal šťastie, že som mohol 14 rokov reprezentovať Slovensko.

Boli tam vrcholy aj pády, ak nejaké však boli, za dve sekundy sme na nich zabudli a išli sme ďalej ako jeden tím. Pamätné boli zápasy v Kanade, kde sme prvýkrát postúpili do svetovej skupiny, ale aj Argentíne a Brazílii, kde bola skvelá atmosféra, ale napríklad aj proti Čiľanovi Riosovi v Prešove, kde sme spoznali Ďusa Merkovského a ja som jedinýkrát otočil zápas z 0:2 na sety. Každý zápas v Davis Cupe bol pre mňa niečím výnimočný. A čo druhá kariéra? Ešte budem hrať rôzne tenisové ligy. Bude sa baviť tenisom a potom uvidíme. Maratóny a triatlony, to môže byť zábava. Chcem otestovať sám seba, koľko vydržím, vždy som po tom túžil. Možno pomôžem v slovenskom tenise, možno Milošovi pri tíme ako tréner, ale zatiaľ fakt neviem. Miloš Mečíř ma naučil okrem skvelých vecí v tenise najmä pokoju, poviem to tak, že ma naučil zaspať aj na diskotéke…On robí všetko s rozvahou v živote, ja som naopak do všetkého hŕŕŕ… Myslím si, že ma veľa naučil, ale najviac mi budú chýbať fanúšikovia."

Hrbatý vyprevadil z kurtu Jotovského za 44 minút

Slovenskí tenisti napokon zdolali Macedónsko v play-off súboji o účasť v I. skupine euroafrickej zóny Davisovho pohára 2010 hladko 5:0.

Lúčiaci sa Dominik Hrbatý symbolicky spečatil slovenské víťazstvo, keď v záverečnej dvojhre tohto súboja nedal šancu mladíkovi Tomislavovi Jotovskému a za 44 minút ho vyprevadil z kurtu najjednoznačnejším možným výsledkom 6:0, 6:0.

Hrbatému prišlo do Sibamac arény NTC na rozlúčku s Davisovým pohárom zatlieskať približne 2500 divákov. Tí videli v prvom sete v podaní 31-ročného Bratislavčana suverénny a ako vždy odhodlaný výkon, ktorým za 17 minút zmietol súpera pomerom 6:0. V druhom sete svitla neznámemu macedónskemu mladíkovi (až 1724. v rebríčku ATP) šanca na zisk čestnej hry, keď sa za stavu 0:2 dostal k dvom gembalom. Hrbatý však nepoľavil v koncentrácii a nasadení a pridal tretí a štvrtý bod. Potom nastala identická situácia, keď Jotovski viedol 40:15, ale ani druhému ´kanáru´ sa napokon neubránil. Po premenenom mečbale sa dojatý Hrbatý ocitol na pleciach svojich spoluhráčov z tímu a dvojica Martin Kližan – Ivan Gabovič (kondičný tréner) mu navyše uštedrila aj kúpeľ v šampanskom.

Hrbatý si k rozlúčke so svojou srdcu najmilšou tenisovou súťažou pribalil aj niekoľko rekordov. Súboj s Macedónskom bol pre neho 26. v poradí počas 14 rokov (debutoval v roku 1996 proti Poľsku), keď reprezentoval v tejto najprestížnejšej tenisovej tímovej súťaži. Vo dvojhre sa práve vďaka záverečnému triumfu nad Jotovským stal historicky najúspešnejším Slovákom v Davisovom pohári, keď o jedno víťazstvo prekonal dlhoročného kolegu z reprezentácie Karola Kučeru (Hrbatý 28:14, Kučera 27:11). Jeho záverečná celková bilancia vo dvojhre aj štvorhre má podobu 33 víťazstiev – 25 prehier.

Hrbatý počas svojej skvelej daviscupovej kariéry zdolal počas zápasov v tejto súťaži štyri svetové jednotky (Marcelo Rios, Andy Roddick, Marat Safin a Gustavo Kuerten) a hlavnou mierou sa zaslúžil aj o najväčší úspech slovenského mužského tenisu – účasť vo finále v roku 2005. „Boli to pre mňa nezabudnuteľné chvíle za tých 14 rokov v Davisovom pohári. Chcem sa poďakovať všetkým tým, ktorí ma počas tohto obdobia sprevádzali, pomáhali mi a držali mi palce. Špeciálne sa chcem poďakovať fanúšikom, bez ktorých by som veľké veci v Davisovom pohári nedokázal,“ povedal Dominik Hrbatý priamo na dvorci po svojom poslednom zápase v Davisovom pohári. „Si najkrajším príkladom pre všetkých, ktorí chcú v športe niečo dokázať. Úprimne mi je ľúto, že sa lúčiš,“ uviedol v ďakovnom príhovore šéf Slovenského tenisového zväzu Tibor Macko. Generálny sekretár STZ Igor Moška Hrbatému daroval panel s jeho podobizňou a odkazmi od fanúšikov.

SLOVENSKO – MACEDÓNSKO 5:0 – Slovensko si vybojovalo účasť v I. skupine euroafrickej zóny 2010

Dominik Hrbatý – Tomislav Jotovski 6:0, 6:0 za 44 minút (17, 27)

Jotovski nahradil v pôvodnej nominácii Lazara Magdinčeva

Výsledky predchádzajúcich zápasov:

Piatok: Dominik Hrbatý – Dimitar Grabuloski 6:2, 6:4, 6:4 Lukáš Lacko – Lazar Magdinčev 6:1, 6:1, 6:3 Sobota: Martin Kližan, Filip Polášek – Dimitar Grabuloski, Lazar Magdinčev 6:3, 6:3, 6:3 Nedeľa: Lukáš Lacko – Šendrit Deari 6:3, 6:0

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM