Webnoviny - Svet

Padlých v SNP nechceme zaprieť ako Peter Krista, tvrdí Fico

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 26. augusta (WEBNOVINY) – Staré mamy a otcovia majú svojim vnukom a vnučkám rozprávať, čo sa stalo 29. augusta 1944, keď vypuklo SNP.

Nabádal ich k tomu podpredseda parlamentu Robert Fico vo svojom príhovore na bratislavských mestských oslavách 67. výročia Slovenského národného povstania na Námestí SNP. Podľa Fica sa totiž mládež málo dozvedá o povstaní v škole a ešte menej z médií.

„Nikto z mediálneho priestoru nehľadá nové objavné prístupy, ako uchopiť tému povstania,“ vyhlásil Fico, pre ktorého má aj dnes povstanie dostatok spoločenského, duchovného a najmä mravného náboja.

„Ak vo výučbe o povstaní zlyháva škola, tak nemôžeme zlyhávať my, živí ľudia.“ Fico vyzýval aj na obranu voči spochybňovaniu Slovenského národného povstania, čo považuje za našu povinnosť a zodpovednosť voči našim otcom a dedom, ktorí bojovali aj padli. „Ktorých nechceme zaprieť trikrát ako Peter Krista,“ použil Fico biblický motív vo svojom prejave na spomienkovej udalosti.

Potmehúdsky útok

Fico má niekedy pocit, že či sa ešte povstanie vôbec môže nazývať slovenským a národným. Všetko národné sa podľa neho spochybňuje, vedome sa ničí sebavedomie Slovákov, spochybňuje sa naša identita, dejiny aj jednotlivé osobnosti.

„Áno – toto povstanie bolo najmä slovenské duchom a národné konaním. Skutkom každého slovenského vlastenca, ktorý bojoval a ktorý pomáhal,“ vyhlásil Fico. Ako tvrdí, dnes sa potichu útočí na súčasný štát a útoky vedú „tí ľudia, ktorí otvorene vystupovali proti vzniku Slovenskej republiky“. A cez útoky na štát sa potmehúdsky útočí na slovenský národ spochybňovaním všetkého národného.

Tohtoročné ústredné oslavy 67. výročia SNP, ktoré organizuje Múzeum SNP vo svojom areáli banskobystrického Pamätníka SNP, otvorí už tradične v ich predvečer koncert Štátnej opery Banská Bystrica a odovzdávanie cien Klubu priateľov Múzea SNP spolupracovníkom a podporovateľom tohto múzea. Hlavná časť osláv sa začne v pondelok o 11:00 preletom stíhačiek ponad Múzeum SNP.

Na následnom pietnom akte a slávnostnom zhromaždení sa zúčastnia najvyšší predstavitelia štátu, zahraničné delegácie aj priami účastníci protifašistického odboja. Ako uviedol riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev, zúčastniť by sa mala aj premiérka Iveta Radičová, prezident Ivan Gašparovič a podpredsedovia Národnej rady SR Robert Fico a Pavol Hrušovský. Oficiálnu časť ukončí zhruba o 13:00 zoskok parašutistov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM