Tlačové správy

Pandémia mala väčší dopad na zamestnanosť žien. Je nutné posilniť ich rovnosť na trhu práce

Zo všetkých zamestnancov, ktorých stála pandémia pracovné miesto, bolo až 54 % žien. Ukazujú to dáta z nedávneho prieskumu spoločnosti McKinsey. Ženy pritom tvoria celosvetovo len 39 % zamestnancov.

Ilustračný obrázok k článku Pandémia mala väčší dopad na zamestnanosť žien. Je nutné posilniť ich rovnosť na trhu práce
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Posilnenie rovnosti žien na trhu práce je preto podľa medzinárodnej asociácie ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants) nevyhnutnou podmienkou pri ekonomickom oživení po pandémii koronavírusu.

Je evidentné, že ženy v dôsledku pandémie neúmerne utrpeli a je na to treba myslieť aj v rámci procesu ekonomického oživenia,“ vysvetľuje Viera Kučerová, riaditeľka ACCA pre Česko, Slovensko a Maďarsko, a dodáva: „Tieto nerovnosti môže pomôcť napraviť dôsledné uplatňovanie princípu Gender Responsive Budgeting v rozpočtovom procese, ktorý pomôže znížiť nerovnosti medzi ženami a mužmi.

Gender Responsive Budgeting

Princípom Gender Responsive Budgeting (GRB) je posúdenie dopadov aktivít, ktoré ovplyvňujú ekonomiku a spoločnosť – od legislatívy cez hospodársku politiku až po rôzne vládne programy s cieľom zaistiť rovnaký prospech a spravodlivé rozdelenie zdrojov pre obe pohlavia. Zásady GRB je možné použiť vo všetkých odvetviach ekonomiky a spoločnosti vrátane dopravy, zdravotníctva, vzdelávania, zamestnanosti a mnohých ďalších.

„Aby mohlo GRB efektívne fungovať, vyžaduje to politické odhodlanie, dostatočné pridelenie zdrojov a silný rozvoj kapacít na všetkých úrovniach,“ tvrdí Viera Kučerová. Vyplýva to zo štúdie ACCA, ktorá vznikla na základe rozhovorov s expertmi na prípravu rozpočtov a ktorá bola publikovaná tento rok v marci.

Na použitie GRB existuje aj silný ekonomický impulz, čo dokazujú aj najnovšie dáta zverejnené na Svetovom ekonomickom fóre. Podľa nich by pri uplatňovaní rovnakých podmienok na trhu práce pre mužov a ženy bola americká ekonomika väčšia o 8,7 %, japonská o 14 % a francúzska dokonca o 17 %. 

Rodová rovnosť na Slovensku

Uplatnenie GRB je v dôležité aj pre Slovensko. Rozdiely medzi mužmi a ženami sa u nás totiž vyrovnávajú len veľmi pomaly a podľa aktuálnych dát je v indexe rovnosti naša krajina až na 25. mieste z 28 hodnotených európskych štátov. Horšie sú na tom už len Rumunsko, Maďarsko a Grécko. Slovenská republika má nerovnomerné zastúpenie žien na rozhodovacích pozíciách nielen v politickej, ale aj v ekonomickej či sociálnej sfére. Ženy u nás zarábajú až o pätinu menej ako muži a v posledných rokoch vzrástli v neprospech žien aj rozdiely v starostlivosti o deti a domácnosť.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: ACCA
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM