Ilustračný obrázok k článku Pápeža na Slovensku OHROZOVAL dron: Zakročili Izraelčania! Prečo sa to tak dlho TAJILO?
Zdroj: Dnes24.sk

Pápeža na Slovensku OHROZOVAL dron: Zakročili Izraelčania! Prečo sa to tak dlho TAJILO?

Technológia izraelskej protidronovej spoločnosti pomohla znefunkčniť bezpilotné lietadlo, ktoré narušilo v septembri omšu pápeža Františka v slovenskom meste Šaštín-Stráže.

han Zo Slovenska
han Zo Slovenska

Pápeža na Slovensku OHROZOVAL dron: Zakročili Izraelčania! Prečo sa to tak dlho TAJILO?

Technológia izraelskej protidronovej spoločnosti pomohla znefunkčniť bezpilotné lietadlo, ktoré narušilo v septembri omšu pápeža Františka v slovenskom meste Šaštín-Stráže.

Ilustračný obrázok k článku Pápeža na Slovensku OHROZOVAL dron: Zakročili Izraelčania! Prečo sa to tak dlho TAJILO?
Zdroj: Dnes24.sk

Informoval v pondelok večer v exkluzívnom článku denník The Jerusalem Post.

K „veľmi citlivému incidentu“, ktorý riešila spoločnosť D-Fend, došlo 15. septembra, ale dosiaľ platilo informačné embargo, poznamenal denník.

Počas incidentu bolo na podujatí prítomných približne 60-tisíc veriacich, 90 biskupov a 500 kňazov.

Spoločnosť D-Fend uviedla, že spolupracovala so slovenským ministerstvom vnútra na ochrane pápeža, jeho sprievodu a prítomných pred hrozbou nežiaducich dronov počas viacerých podujatí na Slovensku od 12. do 15. septembra, ktoré vyvrcholili omšou pod holým nebom v Šaštíne.

Ako to prebiehalo?

Spoločnosť spresnila, že zariadenie EnforceAir, ktoré vyvinula, bolo nasadené so svojou prízemnou taktickou súpravou, aby poskytovalo 360-stupňové pokrytie. V oblasti sa vyskytlo niekoľko bezpečnostných výziev súvisiacich s dronmi vrátane mnohých antén a komunikačných systémov so súvisiacim vysokofrekvenčným rušením. Spoločnosť ďalej uviedla, že v blízkosti podujatia bolo identifikovaných niekoľko dronov, ale miestna polícia ich okamžite identifikovala ako autorizované a „priateľské“.

Technológia EnforceAir rozpoznáva a povoľuje autorizovaným dronom operovať vo vzdušnom priestore a zameriava svoje obranné schopnosti na znefunkčnenie nežiaducich dronov, poznamenal The Jerusalem Post s tým, že EnforceAir počas omše detegoval dovtedy nevídaný dron typu „urob si sám“.

Spočiatku, keď sa polícia rozhodla zmierniť potenciálnu hrozbu, zvažovala riešenie na báze rušičky. Rýchlo však zmenila svoj prístup a uvedomila si, že takéto rušičky by mohli potenciálne narušiť komunikačné systémy fungujúce v oblasti. Bola znepokojená aj prípadným zastavením mediálnych prenosov z pápežovho prejavu počas omše, ako aj narušením bezpečnostných staníc, čo by mohlo vytvoriť samostatné bezpečnostné riziko.

Odstavili ho

„EnforceAir odrazil nežiaduci dron a poslal ho späť do pôvodnej vzletovej pozície, ďaleko od veľkého davu,“ uviedla spoločnosť D-Fend.

„Ochrana takéhoto významného podujatia je nanajvýš dôležitá, preto sme chceli využiť protidronovú technológiu, ktorá sa najlepšie hodí na preľudnené podujatia a citlivé situácie,“ povedal zástupca úradu zodpovedného za ochranu pápeža počas jeho pobytu na Slovensku. Dodal, že „inovatívne riešenie EnforceAir prevzalo kontrolu nad nežiaducim dronom, ktorý ohrozoval potenciálnu bezpečnosť pápeža, davu a VIP návštevníkov rýchlo a jednoducho“.

Čo na to ministerstvo?

Ministerstvo vnútra (MV) SR potvrdilo informáciu o zneškodnení dronu počas septembrovej návštevy pápeža Františka na Slovensku. Prípad však nebol vyhodnotený ako bezpečnostná hrozba. Pre TASR to uviedol tlačový odbor MV SR.

„Z takticko-bezpečnostného hľadiska nie je možné uvádzať detaily,“ dodal rezort.

O znefunkčnení bezpilotného lietadla, ktoré narušilo v septembri omšu pápeža Františka v Šaštíne, informoval denník The Jerusalem Post.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín