Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Pár hodín pred začiatkom zasiahla aj Čaputová: Netrestajte ľudí, testovanie sa NEDÁ splniť!

Prezidentka SR Zuzana Čaputová tiež žiada prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania a volá po dobrovoľnosti testovania.

Aktualizované Zo Slovenska
Aktualizované Zo Slovenska

Pár hodín pred začiatkom zasiahla aj Čaputová: Netrestajte ľudí, testovanie sa NEDÁ splniť!

Prezidentka SR Zuzana Čaputová tiež žiada prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania a volá po dobrovoľnosti testovania.

Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyzvala premiéra Igora Matoviča (OĽANO), aby sa plošné testovanie počas víkendu realizovalo tam, kde budú zabezpečené odbery.

Aktualizované 12:56 Premiér Matovič reaguje na prezidentku ďalším statusom. „Každý z nás si dnes vyberá svoju cestu. Niekto sa rozhodne v ťažkej chvíli nadbiehať názoru ľudí, ktorí si myslia, že majú právo nakaziť iných … iní pomáhajú do poslednej chvíle, ako vedia,“ napísal.

Nepripravenosť!

Zároveň žiada prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania a volá po dobrovoľnosti testovania. Poznamenala tiež, že cieľ celoplošnej akcie je nenaplniteľný. Vyhlásila to po piatkovom stretnutí s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl (OS) SR Danielom Zmekom a veliteľom operácie Spoločná zodpovednosť Ivanom Pachom.

„Z celkového množstva potrebných odberných tímov je pripravených zhruba 60 percent na oba víkendové dni. Uvedený stav je platný menej ako 24 hodín pred spustením operácie. Dôvodom je najmä chýbajúci zdravotnícky personál,“ uviedla hlava štátu.

Vzhľadom na informácie, ktoré dostala, požiadala premiéra, aby sa testovanie realizovalo tam, kde budú zabezpečené odbery. „Teda vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí o testovanie majú záujem. Zároveň takto zúročíme doposiaľ vykonané prípravné práce ozbrojených síl, samospráv a dobrovoľníkov a vynaložené materiálne a finančné zdroje,“ doplnila.

Ľudí netreba trestať

Okrem toho žiada prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania, aby sa netrestali ľudia, ktorí sa z objektívnych dôvodov na test nedostanú alebo ktorí naň nemôžu prísť.

Poukázala na možné negatívne dôsledky pre spoločnosť. Vyzvala tiež na dobrovoľnosť testovania a pozvala občanov, aby využili túto príležitosť v ich obci či meste, ak ju budú mať, a to bez strachu a v záujme ochrany zdravia.

„Nemôžeme pripustiť, aby státisíce občanov zostali pred testovaním v neistote. Žiadam teda zrušiť kategorizovanie občanov na tých, ktorí budú mať priepustku na slobodu, a tých druhých, pretože na nich nevyšlo. Takýto následok v aktuálnej situácii rozdeľuje spoločnosť a to je to posledné, čo teraz potrebujeme,“ podotkla prezidentka.

Zdôraznila, že v hre nie je len výsledok testovania, ale aj súdržnosť Slovenska a schopnosť obstáť pred ťažkou skúškou v nasledujúcom období.

Skonštatovala, že plošným testovaním len rozkladáme riziko šírenia vírusu v čase. „Je na nás, aby sme tento čas využili zmysluplne,“ poznamenala.

Podporili prezidentku

Najvyššia ústavná predstaviteľka a vrchná veliteľka Ozbrojených síl SR je hádam pre premiéra Igora Matoviča (OĽANO) dostatočnou autoritou, aby jej slovám prikladal náležitú váhu a upravil svoje rozhodnutia v prospech všetkých ľudí na Slovensku.

V súvislosti s apelom prezidentky SR Zuzany Čaputovej na prehodnotenie systému celoplošného testovania i opatrení s ním súvisiacich to uviedla strana Hlas-sociálna demokracia.

„Vítame priamy, jasný a zodpovedný postoj pani prezidentky, ktorá otvorene pomenovala riziká plošného testovania,“ tlmočila stanovisko strany jej hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková. „Ak sa má plošné testovanie tento víkend uskutočniť, strana Hlas-sociálna demokracia žiada jeho konanie sa len v rámcoch vymedzených a odôvodnených prezidentkou republiky,“ dodala.

ĽSNS oceňuje triezvy a zodpovedný prístup prezidentky SR Zuzany Čaputovej v súvislosti s celoplošným testovaním. „Aj na tomto prípade sa ukázalo, aké je dôležité, že hlavným veliteľom OS SR je pani prezidentka a nie predseda vlády,“ uviedol hovorca strany Ondrej Ďurica.

Kritika od Krajniaka

Zatiaľ čo pani prezidentka predčasne trúbi na ústup, vláda ďalej pracuje na zabezpečení úspechu operácie Spoločná zodpovednosť. V statuse na sociálnej sieti to uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

Zároveň hlavu štátu za jej verejný apel kritizuje. „Dobrý vrchný veliteľ ozbrojených síl má kapitulovať ako posledný, nie ako prvý,“ vyhlásil.

Deklaroval, že spolu s ministrom dopravy Andrejom Doležalom (nominant Sme rodina), vedúcim úradu vlády Júliusom Jakabom, šéfom Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Richardom Strapkom a jeho tímom oslovujú ďalších a ďalších zdravotníkov, aby pomohli s pretestovaním.

„Veríme, že odberných tímov bude cez víkend dostatok, aby mohol byť pretestovaný každý, kto bude chcieť. Budeme pre to robiť všetko až do zajtra 07.00 h, kým sa otvorí všetkých 5000 odberných miest,“ dodal.

Matovič opäť vyzýva

K štvrtkovému (29. 10.) večeru bolo plne obsadených 4900 odberových tímov pomocným personálom, pričom len 63 percent z nich bolo plne obsadených potrebnými zdravotníkmi.

V súvislosti s plánovaným celoplošným testovaním to na sociálnej sieti uviedol premiér Igor Matovič (OĽANO). Verí, že sa obsadenosť zdravotníckym personálom ešte zvýši.

„Naďalej dôverujeme slovenským zdravotníkom a veríme, že obsadenosť zdravotným personálom sa dnes ešte výrazne zvýši. Poďme preto všetci urobiť maximum,“ napísal Matovič.

Všetci máme podľa premiéra ukázať, že v rozhodujúcej chvíli zaberieme spolu za jeden povraz a dokážeme to. „V inom prípade nám zostáva v rukách už len totálny lockdown a ten si nikto z nás nepraje,“ skonštatoval. Ubezpečil, že vláda je pripravená na všetky situácie, ktoré môžu cez víkend nastať.

Kritika mimoparlamentných strán

Mimoparlamentná strana Dobrá voľba vyzýva vládu, aby prehodnotila primerané opatrenia v boji s pandémiou nového koronavírusu a aby netrestala občanov za nepripravenosť celoplošného testovania. Na piatkovej tlačovej konferencii o tom informoval šéf strany a exminister Tomáš Drucker.

Drucker upozornil, že stále nemá odpoveď na to, čo vláda očakáva od celoplošného testovania obyvateľstva. Viní predsedu vlády Igora Matoviča (OĽANO) zo zatajovania prípravy testovania a tiež z toho, že o zámere informoval skôr predstaviteľa iného štátu ako prezidentku SR Zuzanu Čaputovú. Operáciou vytvoril premiér podľa Druckera neprimeraný tlak na mestá a obce.

Premiéra tiež obvinil z úmyselného šírenia poloprávd a klamstiev v súvislosti s výpovednou hodnotou testov, ktoré sa majú na testovaní použiť. „Tvrdí, že tieto testy sú cestou k slobode, čím zavádza občanov a vedome ohrozuje ich životy,“ povedal o premiérovi Drucker. Kritizuje ho aj za zlú a zmätočnú prípravu testovania, chaotickú informovanosť i verejné mediálne pranierovanie odborníkov.

Podľa mimoparlamentnej strany Most-Híd riadia operáciu Spoločná zodpovednosť skôr samosprávy. „Armáda sľúbila dostatočný počet ochranných pomôcok, ale neviem, čo nakoniec prinesú. Zdravotníkov máme úplné minimum. Zrušili sme jedno odberné miesto, a tak sa nám podarilo poskladať aspoň jeden odborný tím pre každé odberné miesto,“ opísal situáciu primátor Fiľakova a podpredseda Mosta-Híd Attila Agócs.

„Najväčšia vojenská operácia je vojenská len na papieri a úspech celej akcie záleží jedine od miestnych samospráv, ktoré míňajú tisícky eur z vlastných zdrojov na potrebný materiál, snažia sa zorganizovať odberné tímy, vytvoriť bezpečné odberné miesta,“ uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

Mimoparlamentná SNS kritizuje, že vláda si zavolala na pomoc vojenských medikov z Rakúska. Navyše si myslí, že toto rozhodnutie má odsúhlasiť aj parlament.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) by mal podľa strany odstúpiť zo svojej funkcie. Strana tiež v stanovisku dodala, že súhlasí s tým, aby bolo cez víkend testovanie bez sankcií a aby sa realizovalo len na miestach, ktoré sú na to pripravené.

DOBRÝ VRCHNÝ VELITEĽ OZBROJENÝCH SÍL MÁ KAPITULOVAŤ AKO POSLEDNÝ, NIE AKO PRVÝ Zatiaľčo pani prezidentka predčasne...

Posted by Milan Krajniak on Friday, October 30, 2020
Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín