Monika Földešiová Hokej

PARÁDA! Porazili sme aj Kanadu. Bojujeme o medaily!

Toto ešte pred pár dňami čakal iba málokto! Slovenskí hokejisti senzačne zdolali Kanadu 4:3 a po dlhých ôsmich rokoch sa na majstrovstvách sveta prebojovali do semifinále. Hokejová senzácia tak pokračuje. Pozrite si naj momenty zápasu...

Slováci začali duel výborne. V 10. minúte viedli reprezentanti s dvojkrížom na hrudi už 2:0. Hudáček sa výborne uvoľnil pri mantineli, jeho prihrávka síce Surového nenašla, ale Šatan si letiaci puk rukou sklepol na ľad a z prvej ho poslal za Wardov chrbát. Kanada mohla znížiť už o minútu neskôr. Benn poslal strieľanú prihrávku na Sharpa a ten minul Lacovu odkrytú bránku len o milimetre.

Chára ako brankár[/size][/co­lor]

Sedemnásta minúta už gól „javorových listov“ priniesla. Bartovič nezastavil pri mantineli Getzlafa, Baranka nedokázal pred bránkou vyhodiť puk a v následnej mele sa najlepšie zorientoval Kane – 2:1. Kanaďania od začiatku druhého dejstva poriadne pritlačili.

[blockquote]Slováci si zo začiatku dávali vzadu dobrý pozor a nepúšťali ich do vyložených šancí ani k odrazeným pukom. V 26. minúte však Mikúš zastavil kanadský útok až za cenu faulu a zámorskí hokejisti mali prvú presilovku. Pri zlom striedaní unikol Eberle, jeho tutovku ešte Laco zmaril, ale na následnú dorážku Skinnera už nestačil zareagovať – 2:2. Vzápätí ich mohli poslať do vedenia Perry s Kaneom, letiaci puk neusmernili do odkrytej siete. [/blockquote] V 29. minúte prišla zbytočná sekera Hovorku, krátko po ňom išiel na trestnú aj Sersen a Kanaďania mali takmer jeden a pol minútovou početnú výhodu o dvoch hráčov. Napriek obrovskému tlaku a snahe gól nedali, keďže Laco a po ňom aj Chára, ktorý za neho zaskočil na bránkovej čiare, puk do siete nepustili.

Handzušov expres do semifinále[/si­ze][/color]

Hneď potom si zahrali presilovku aj Slováci a góly na hokejkách mali Surový so Šatanom, Ward zachránil. Kanada nepoľavila ani v závere. Nugent-Hopkinsova strela skončila na žŕdke, ale dve minúty pred koncom dejstva Burrows už Laca prekonal a svojich spoluhráčov poslal prvýkrát v zápas do vedenia.

[blockquote]Ka­naďania si v treťom dejstve už vzadu dávali pozor, no súper si napriek tomu vypracoval niekoľko dobrých príležitostí. V úvode mal najväčšiu Tatar, keď unikol po krídle, zbavil sa obrancu, ale Ward si s jeho strelou poradil. Postupne im však dochádzali sily a Kanada sa čoraz viac tlačila pred Laca. Slovenský brankár zachránil v 50. minúte šancu Tavaresa, ktorý bol veľmi blízko štvrtého gólu.[/blockquote] Slovákom však vyšiel brejk v 54. minúte a Bartovič na dvakrát vyrovnal na 3:3. Vzápätí ich mohol poslať do vedenia Šatan, zblízka však neuspel. Slováci následne nevyužili presilovku, ale na jej konci Getzlaf poslal nešetrne na ľad Mikúša a dostal 5+DKZ. Slováci výhodu využili už po niekoľkých sekundách, keď Handzuš tečoval do siete strelu Sekeru a Slovákov poslal do semifinále.

Hlasy po zápase: Vladimír Vůjtek, tréner SR: „Veril som, že podáme perfektný výkon a že budeme bojovať do konca. Boli sme pod tlakom, súper nás prehrával, ale dokázali sme sa zdvihnúť a poctivým hokejom dosiahnuť víťazstvo. Kanaďania hrajú vždy až do konca, rovnako tak teraz a napriek zmätkom v závere sme to dotiahli do úspešného konca. Chalani sa jednoducho za nepriaznivého stavu nabudili, ešte nechceli ísť domov.“

**Michal Handzuš, strelec víťazného gólu SR: **„Vyhrali sme ako tím, nebolo to o individualitách, všetky víťazné zápasy tu v Helsinkách boli o kolektívnom výkone. V druhej tretine sme síce mali nejaké hluché miesta, ale verili sme, že dáme nejaký gól. To dlhé oslabenie bolo veľmi ťažké, škoda že sme potom dostali gól do šatne. V druhej prestávke sme si povedali, že 2:3 je stále dobrý výsledok, je to len o jeden gól, nakoniec sa nám podarilo streliť dva. Nie je koniec, sme na dobrej vlne, treba v tom pokračovať aj v semifinále. Tešíme sa z radosti fanúšikov doma, tešíme sa s nimi.“